Od wielu lat także trenuje siatkówkę na siedząco, jest reprezentantką Polski w tym sporcie. Jest brązową medalistką Mistrzostw Polski z kat. Kobiet w parasnowbordzie z 2019 i uczestniczką jedynego międzynarodowego obozu dla parasnowbordzistek po amputacji w Landgraaf w Holandii. Danuta Bujok, jako jedyna osoba z Polski uczestniczyła w szkole biegania „Running Clinik OttoBock”. Uczestniczyła także w zawodach lekkoatletycznych Grand Prix World Para Atletics.
Siatkówka na siedząco
W 1978 roku Światowa Organizacja Sportu Niepełnosprawnych ofcjalnie zaakceptowała ją jako dyscyplinę sportu. W 1980 roku powstała organizacja WOVD – World Organisation Volleyball for Disabled ( obecnie – World Paravolley ), która w tym samym roku wprowadziła piłkę siatkową na siedząco do rodziny dyscyplin paraolimpijskich.Od roku 1993 regularnie rozgrywane są Mistrzostwa Świata, Mistrzostwa Europy oraz Puchar Interkontynentalny, w których startują drużyny narodowe męskie oraz żeńskie.
Ciepłe powitanie
Wczoraj (29 stycznia) bieżącego roku Danuta Bujok ogłosiła oficjalnie, że dołączyła do rzeszowskiej drużyny Stal Rzeszów Amp Futbol. Zawodnicy, trenerzy oraz cały zarząd bardzo gorąco powitali ją w swoich szeregach.
Szanowni Państwo, oto Danuta Bujok - pierwsza Twardzielka w naszych szeregach. Wczorajszy dzień był wyjątkowym wydarzeniem dla naszej drużyny - debiut w biało-niebieskich barwach pierwszej kobiety w historii Stal Rzeszów Amp Futbol! Co tu się dzieje, a to dopiero początek roku. Zapraszamy kolejnych zawodników i zawodniczki….
– napisali na swoim koncie na Facebooku, Stal Rzeszów Amp Futbol.
Dana, bardzo się cieszymy, że jesteś z nami i wierzymy, że wspólnie osiągniemy coś wyjątkowego
– dodali.
Nowa dyscyplina i nowe wyzwania!
Jak wiecie uwielbiam na własnej skórze przerabiać różne dyscypliny sportu, chodź by po to, żeby mieć większą świadomość ograniczeń i z czym zderza się zawodnik w danej dyscyplinie po amputacji. Kocham sport, emocje sportowe i całą otoczkę. Sport dał mi nadzieje na życie! #NADZIEJĘ wiesz jaka ona jest ważna …! nawet Jurek Owsiak z WOŚP o tym dziś mówił. Dla mnie nadzieją jesteś TY! jesteście też WY! Tzn. „wy” ci prawdziwi, którzy mi kibicują i wspierają tutaj aktywnością - bez zazdrości o tempo życia, które sobie nadaje sama, bo kocham pokonywać swoje słabości i dzielić się tym z wami. Wy kibicujecie mi, a ja daję siłę innym. Wiem tez, że wielu z was tak nie potrafi. Sport przełamuje barierę dysfunkcji … x lat temu tego doświadczyłam. Sport daje mi też Nadzieje na to, że dam rade pokonywać przeszkody życiowe, bo jest moją odskocznią od cholernie ciężkiego życia dnia codziennego i to, że jestem kobietą bez nogi, że dam sobie rade z życiem. O tym będzie też rozdział w mojej książce
– napisała na swoim profilu facebookowym Danuta Bujok, nowa zawodniczka rzeszowskiego klubu.
Stal Rzeszów Amp Futbol
To pierwszy na Podkarpaciu klub w tej dyscyplinie. Sekcja powstała w czerwcu 2021 roku, aby aktywizować poprzez sport środowisko osób z niepełnosprawnościami i je integrować, by pomóc osobom z regionu w realizacji swoich pasji, a także aby budować świadomość społeczną dotyczącą relacji z takimi osobami. Obecnie drużyna składa się z zawodników z różnych regionów naszego województwa, m.in. z okolic Krosna, Sanoka, Łańcuta, Rzeszowa, Nowej Dęby, a także Lubaczowa. W 2022 r. klub Stal Rzeszów Amp Futbol debiutował w rozgrywkach PZU Amp Futbol Ekstraklasy.
Do drużyny dołączyć może każdy – zarówno dorośli, jak i dzieci – wszyscy, którzy chcą rozwijać swoją piłkarską pasję, poznać nowych ludzi oraz rehabilitować się w ten sposób.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.