Płytki w jodełkę – wybieramy wzór dopasowany do wnętrza
Płytki w jodełkę charakteryzują się kilkoma wariantami ułożenia. Oprócz tego najpopularniejszego; klasycznego, który zyskał popularność za sprawom drewnianych parkietów, na których jest wzorowany rozróżniamy również jodełkę francuską oraz węgierską. Klasyczną wersję rozsławiły płytki drewnopodobne układane pod kątem 90 stopni. Równie estetyczną alternatywą są płytki układane we francuską jodełkę, znaną jaką wzór chevronu. Płytki układane we wzór litery V poprzez połącznie równoległych boków płytek. Idealnym rozwiązaniem do niewielkich pomieszczeń jest układ płytek w jodełkę węgierską. Układane względem siebie pod znacznie większym, łagodniejszym kątem niż w wersji francuskiej. Dzięki temu całość prezentuje się znacznie subtelniej i delikatniej.
Układanie płytek w jodełkę – jak zacząć?
Od czego zacząć układanie płytek w jodełkę? Oczywiście od wyboru sposobu ich układania. Decydując się, na którąś z możliwości należy wziąć pod uwagę to w jakim stylu chcemy zaaranżować wnętrze. Co innego sprawdzi się w przypadku stylizacji retro, a inny układ pasować będzie do nowoczesnych wnętrz. Weźmy również pod uwagę wielkość wnętrza oraz miejsce, w którym chcemy ułożyć dany wzór. Płytki podłogowe układamy najczęściej na znacznie większej powierzchni niż te ścienne. W drugiej kolejności możemy przejść do układania płytek. Prace rozpoczynamy od oznaczenia środka podłogi lub ściany, którą pokrywać będzie glazura. Następnie układamy wzór na sucho, to pozwoli nam zaoszczędzić czas i pieniądze w przypadku, gdy efekt nie będzie dla nas zadowalający. Układając płytki pamiętajmy o tym, by każda z nich była nachylona pod odpowiednim kątem. Nie zapominajmy także o użyciu kształtek dystansowych, dzięki którym zachowane zostaną prawidłowe linie fug. W kolejnym kroku przycinamy wystające płytki, które nie zmieściły się w całości na powierzchni, na której chcemy ułożyć pożądany wzór jodełki. Krawędzie odpowiednio dociętych elementów wygładzamy przy pomocy pilnika lub papieru ściernego. Następnie zgodnie z instrukcją przygotowujemy klej, który rozprowadzamy na powierzchni płytek oraz ściany lub podłogi. Wzór układamy zgodnie z tym co stworzyliśmy „na sucho” rozpoczynając od dołu i zmierzając ku górze.
Do jakich wnętrz pasują płytki układane w jodełkę?
Płytki układane we wspomniany wzór jodełki sprawdzą się w klasycznych aranżacjach, a także w odważnych, nowoczesnych wnętrzach. Również fani klimatów retro chętnie sięgają po płytki układane w ten wzór. Jodełka to opcja, która królować może nie tylko w kuchni czy łazience, z całą pewnością uświetni także wnętrze salonu lub sypialni. Płytki podłogowe o drewnopodobnym wzorze to doskonała baza, z którą stworzymy ponadczasowe, uniwersalne wnętrze. Płytki ścienne ułożone w jodełkę to zdecydowanie bardziej dekoracyjna alternatywa, która sprawdzi się jako wyrazisty kontrapunkt w strefie kąpielowej lub nad kuchennym blatem. Im bardziej odważne i wyraziste płytki tym mniejsza powierzchnia, na której powinniśmy ułożyć wzór.