reklama
reklama

Więcej imprez, koncertów i festiwali w stolicy Podkarpacia? Przyjęto nową Strategię Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

Więcej imprez, koncertów i festiwali w stolicy Podkarpacia? Przyjęto nową Strategię Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa - Zdjęcie główne

Sesja Rady Miasta Rzeszowa - przyjęcie nowej strategii Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023 - 2030 | foto Grzegorz Bukała, Urząd Miasta Rzeszowa

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieWszystko wskazuje na to, że w Rzeszowie będzie się odbywać jeszcze więcej imprez kulturalnych. To wniosek przyjętej podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Strategii Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa.
reklama

Dokument został przyjęty przez radnych jednogłośnie, a był poprzedzony analizą wykonaną na podstawie dotychczasowych wydarzeń kulturalnych, w szczególności koncertów i festiwali.

Strategia Rozwoju Kultury Miasta Rzeszowa na lata 2023-2030 to niezwykle wartościowy dokument. W nowej wizji rozwoju Rzeszowa kultura to jeden z najważniejszych filarów. To czynnik, w który opłaca się inwestować. Jego skutkiem jest rozwój społeczny i ekonomiczny. Twórcom strategii dziękuję za zaangażowanie, poświęcenie, otwartość i elastyczność. Jestem przekonany, że to świetne preludium, żeby teraz pokazać nasz potencjał w kulturze całej Europie

- powiedział podczas sesji Rady Miasta Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Włodarz stolicy Podkarpacia podkreślił, że przyjęte założenia strategii idealnie wpisują się w starania Rzeszowa o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029.

reklama

O wynikach badań ujętych we wspomnianej analizie, opowiedzieli jej współautorzy, dr hab. prof. UW Dariusz Tworzydło oraz dr Przemysław Szuba z firmy Exacto. Zaznaczyli, że w badaniach uczestniczyli zarówno dziennikarze, przedsiębiorcy i przedstawiciele miasta, jak i sami mieszkańcy Rzeszowa i powiatu rzeszowskiego.

reklama

Mieszkańcy chcą, aby wydarzeń masowych było więcej. Przedstawiciele Społecznej Rady Kultury chcą przede wszystkim stworzenia nowej, uniwersalnej przestrzeni dla działań kulturalnych. Centrum kulturowe stanowiło słowo klucz wszystkich naszych analiz, a mieliśmy ponad 100 ekspertów oraz 400 mieszkańców

 - mówi dr Szuba.

Warto zaznaczyć, że w latach 2017-2021 wydatki miasta Rzeszowa na kulturę wzrosły ponad dwukrotnie – z 19,44 do 45,23 mln zł. I wszystko wskazuje na to, że funduszy przeznaczonych na tą płaszczyznę będzie jeszcze więcej. Ponadto według badań, Rzeszów został określony jedynym miastem w skali całego województwa, które posiada bardzo wysoki potencjał kulturalny.

A w których imprezach rzeszowianie uczestniczyli najchętniej? Okazuje się, że największym zainteresowanie cieszy się Noc Muzeów, a kolejne miejsca w rankingu zajmują Święto Paniagi oraz Atrakcje na Wakacje. Z kolei mieszkańcy powiatu rzeszowskiego najchętniej przybywali na Europejski Stadion Kultury, Noc Muzeów oraz Carpathia Festival.

reklama

Dodajmy, że co ciekawe, według ankietowanych w Rzeszowie najbardziej brakuje właśnie większej liczby koncertów i festiwali, a także opery i miejsca do organizacji dużych wydarzeń kulturalno-rozrywkowych. Wydaje się, że takim miejscem może być „Biblioteka Nowa”, która według zapowiedzi Urzędu Miasta powinna powstać za kilka lat pomiędzy Urzędem Marszałkowskim Województwa Podkarpackiego, a Zespołem Szkół nr 1 w Rzeszowie. W budynku ma się mieścić nowa siedziba Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Rzeszowie oraz część audytoryjno-widowiskowa.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama