reklama

Festiwal Karpaty na Widelcu i Święto Paniagi przyciągnęły w Rzeszowie prawdziwe tłumy [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Festiwal Karpaty na Widelcu oraz Święto Paniagi zwieńczyły tegoroczną Karpacką Majówkę w Rzeszowie. Głównym ambasadorem i najważniejszym gościem pierwszego z tych wydarzeń był Robert Makłowicz.
reklama

Tuż po godzinie 12:00 z Placu Farnego ulicą 3 Maja wyruszył korowód dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych oraz zespołów pieśni i tańca. W pochodzie Święta Paniagi (święta ul. 3 Maja, jednej z najstarszych w Rzeszowie) uczestniczyły m.in.: Mażoretki Incanto, Dziewczęca Orkiestra Szałamaistek, Zespół Pieśni i Tańca Bandoska, Szkoła Tańca Sportowego Aksel, drużyna futbolu amerykańskiego Rzeszów Rockets, a także inni przedstawiciele rzeszowskiej kultury i sztuki. W tym gronie przechadzał się także sam Robert Makłowicz, który chętnie pozował do wspólnych zdjęć.

Cały pochód przeszedł w rytm muzyki przygrywanej przez Dziewczęcą Orkiestrę Dętą Fanfara ulicą 3 Maja aż w okolice Fontanny Multimedialnej obok al. Lubomirskich. Tam na scenie prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek wraz z ambasadorem Robertem Makłowiczem oficjalnie otworzyli festiwal kulinarny Karpaty na Widelcu.

Wśród propozycji tegorocznych wystawców były zarówno dania inspirowane kuchnią podkarpacką, jak i zagraniczne posiłki. Siedlisko Janczar z Pstrągowej zaserwowało żurek pstrągowski oraz kanapki proziakowe, Karczmar Gościniec z Rzeszowa przygotowała żurek na zakwasie i gołąbki z kaszą gryczaną w towarzystwie maczanki Bojkowskiej, przedstawiciele Hotelu Zacisze z Bratkowic ugotowali zupę z pokrzywy z zacierką, a ponadto zaproponowali proziaki w trzech smakach oraz cieszące się wielką popularnością fuczki z sosem grzybowym. Restauracja Jan Kiepura z Krynicy-Zdrój postawiła na dziczyznę, a konkretnie gulasz i pierogi z sarniną.

Swoje propozycje przedstawiły także restauracje Sport's Bar B-Q, Habana i Lizbona, a wśród nich znalazły się: zupa cebulowa na lokalnym winie z podkarpackiej winnicy, podwędzane żebro wieprzowe w sosie z suszonych śliwek z pieczonymi ziemniakami, caldo verde (portugalska zupa na bazie ziemniaków, chorizo i jarmużu), paella z kurczakiem z pieczoną papryką i chorizo, frijoles negros (zupa z czarnej fasoli z mielonym karczkiem, płatkami papryki i oregano) oraz chicken bowl (grillowane udo z kurczaka, salsa paprykowa z oliwkami, ryż z kolendrą). Uczniowie Zespołu Szkół Gospodarczych przygotowali z kolei wyjątkowe desery.

Około godziny 15:00 licznie zebrani (mimo deszczowej aury) widzowie obejrzeli pokaz kulinarny Roberta Makłowicza, który na scenie przygotował prabarszcz czyli zieloną zupę będącą pierwowzorem dzisiejszego popularnego barszczu ukraińskiego. Jest ona przygotowana tradycyjnie z pokrzywy, szczawiu i czosnku niedźwiedziego.

Na scenie nie zabrakło także występów artystycznych, o które zadbali m.in. Transylvania National Folk Ensemble z Rumunii, Zespoł Pieśni i Tańca Bandoska, Studencki Zespół Pieśni i Tańca „Połoniny” Politechniki Rzeszowskiej, Zespoł Pieśni i Tańca Kompanija, Zespoł Pieśni i Tańca Hanka, wokaliści Miejskiego Domu Kultury, oraz Dziecięcy Zespół Artystyczny Uśmiech. Zabawę kontynuowali podczas koncertów zespoły Karczmarze i Parnas Brass Band.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama