reklama
reklama

Rekordowo wysoki poziom zakażeń na grypę. Podkarpacki sanepid opublikował niepokojące dane

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Rekordowo wysoki poziom zakażeń na grypę. Podkarpacki sanepid opublikował niepokojące dane - Zdjęcie główne

Rekordowo wysoki poziom zakażeń na grypę. Podkarpacki sanepid opublikował niepokojące dane | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

PodkarpacieMimo, że od 21 marca mamy już kalendarzową wiosnę, zima nie odpuszcza. W związku z tym powinniśmy szczególnie uważać na swoje zdrowie, ponieważ według statystyk przekazanych przez Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Rzeszowie, sytuacja epidemiologiczna grypy jest w tym roku bardzo poważna.
reklama

„Kwiecień plecień, bo przelata trochę zimy, trochę lata”. To znane polskie przysłowie sprawdza się w tym roku idealnie. W Rzeszowie śnieg i minusowe temperatury zaskoczyły już w poniedziałek, jednak w czwartek w stolicy województwa podkarpackiego pojawiło się nawet ponad pięć centymetrów pokrywy z białego puchu, co o tej porze roku jest naprawdę wyjątkowe.

Ponadto termometry wskazują około +2°C, a odczuwalna temperatura ze względu na podmuchy wiatru sięgające 20 km/h może być jeszcze niższa. W związku z tym wychodząc na zewnątrz powinniśmy pamiętać o odpowiednio ciepłym ubiorze, a profilaktycznie zażywać witaminy oraz stosować dietę wspomagającą odporność.

Nie jest to bez znaczenia, ponieważ jak informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna, w tym sezonie zimowym w naszym województwie notowane są rekordowo wysokie jak na ostatnie lata liczby przypadków grypy. Według statystyk przedstawionych przez Podkarpackiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego dr inż. Adama Sidora, od 1 października zeszłego roku do 31 marca tego roku liczba zachorowań wyniosła 100 775. To aż o 63 tysiące więcej niż w tym samym okresie w roku poprzednim. Tylko od 23 do 31 marca zanotowano 6429 przypadków, czyli ponad cztery razy więcej niż przed rokiem w tych samych dniach. Dodajmy, że w całym kraju w zimowym sezonie doszło do 4 658 692 zachorowań.

reklama

To stawia pod sporym znakiem zapytania aktualną profilaktykę zdrowotną, także na Podkarpaciu. Nie możemy też zapominać, że wciąż nie odpuszcza koronawirus, który w połączeniu z infekcjami grypopodobnymi może powodować tragiczne skutki. Jak przyznają lekarze i wirusolodzy, odsetek zaszczepionych na grypę jest w Polsce bardzo niewielki i sięga zaledwie 4-5 procent. A nie można zapominać o tym, że nieleczona grypa może doprowadzić nawet do zagrożenia życia, przez powikłania takie jak zapalenie oskrzeli, zapalenie płuc, angina, zapalenie osierdzia, czy zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu. Szczególnie powinniśmy uważać na takie objawy jak gorączka, dreszcze, ból głowy i mięśni, suchy kaszel, ogólne osłabienie i brak apetytu.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama