Od niedzieli (11 czerwca) podróżni mogą korzystać z przystanków w następujących lokalizacjach: Rzeszów Pobitno (na trasie w stronę Przeworska), Rzeszów Staromieście, Głogów Małopolski Niwa i Kolbuszowa Górna (na linii do Kolbuszowej), Rzeszów Centrum, Rzeszów Politechnika, Boguchwała Dolna (na linii w stronę Strzyżowa). To część projektu PLK S.A. za ponad 334 mln zł realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Ponad 196 mln z tej kwoty pochodzi z dofinansowania unijnego.
Dzięki inwestycjom prowadzonym przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. z wykorzystaniem środków unijnych zwiększa się dostępność do kolei w województwie podkarpackim. Budowa nowych przystanków w ramach Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej ułatwi codzienne podróże do pracy i szkoły mieszkańcom Rzeszowa i okolic. Konsekwentnie budujemy kolej bezpieczną, komfortową i przewidywalną
- powiedział Rafał Weber, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.
Przedstawiciele PLK podkreślali, że w ostatnim czasie znaczenie kolei na Podkarpaciu wzrasta. Jest to także efekt modernizacji stacji Rzeszów Główny. Dodali, że ważnym elementem inwestycji jest dostępność dla wszystkich pasażerów, także tych o ograniczonej możliwości poruszania się. Stąd wygrodzone dojścia i chodniki oraz system ścieżek dotykowych dla niewidomych i słabo widzących.
Na tym jednak inwestycje się nie zakończą.
Dzięki inwestycji PLK S.A. będą wygodniejsze połączenia aglomeracyjne dla mieszkańców Rzeszowa oraz pobliskich miejscowości. Szczególnie ważnym efektem przedsięwzięcia będzie szybkie połączenie centrum stolicy województwa z lotniskiem
- powiedział Grzegorz Kurdziel, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A., wspominając o porcie lotniczym w Jasionce. Już niebawem dotarcie tam z Rzeszowa ma być możliwe w około 14 minut. Ponadto w drugim półroczu 2023 r. mają zostać oddane do eksploatacji kolejne przystanki. Cała inwestycja ma zostać ukończona w trzecim kwartale tego roku.
Projekt jest współfinansowany ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi nieco ponad 196 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2023 r.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.