reklama

Kiermasz Wyczytanych Książek dał nowe życie pozycjom wycofanym z rzeszowskich bibliotek [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Tylko 2 złote trzeba było dać za książki, które czekały na chętnych na Kiermaszu Wyczytanych Książek przy Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Rzeszowie. Przy ul. Sokoła chętnych nie brakowało.
reklama

Wysłużone książki, które zostały wycofane z rzeszowskich bibliotek, mogłyby trafić na makulaturę, a tymczasem dostaną nowe życie. Wszystko dzięki inicjatywie WiMBP w Rzeszowie. Wczoraj i dzisiaj na parkingu przy tej placówce zorganizowano Kiermasz Wyczytanych Książek, podczas którego można było nabyć interesujące nas pozycje za symboliczną opłatą.

Wśród propozycji można było odnaleźć książki z wielu różnych gatunków literackich. Były wśród nich były publikacje faktu, popularnonaukowe, fabularne, poezja, a także książki dla dzieci. Także mu wybraliśmy się na kiermasz, aby znaleźć coś ciekawego. Na miejscu nie brakowało wielopokoleniowego grona czytelników. Byli dorośli, ale także ci młodsi, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z literaturą.

Warto zaznaczyć, że poziom czytelnictwa w Polsce wciąż pozostawia wiele do życzenia. Według raportu Biblioteki Narodowej, który ukazał się w kwietniu, w całym 2022 roku co najmniej jedną książkę przeczytało zaledwie 34 % ankietowanych. Zdecydowanie lepiej sytuacja wyglądała wśród nastolatków, wśród których minimum jedną książkę w ciągu całego roku przeczytało 72 % badanych. Oczywiście wpływ może mieć na to szkolny obowiązek czytania lektur. Ponadto 18 % z nich zadeklarowało przeczytanie siedmiu lub więcej pozycji. Spoglądając na statystyki z 2021 roku, można mówić o sporym wzroście, ponieważ wtedy co najmniej jedną książkę przeczytało 60 % z nich, a siedem lub więcej – zaledwie 5 %.

W ujęciu ogólnym nadal można jednak mówić o niekorzystnym trendzie, ponieważ mimo lekkiego wzrostu czytelnictwa w okresie pandemii, nie poszły za tym kolejne liczby. W latach 2015-2019 co najmniej jedną książkę w roku czytało od 37 do 39 % ankietowanych. W 2020 roku faktycznie nastąpił wzrost (42 %), jednak w dwóch kolejnych latach wskaźnik dobijał zaledwie do 34 %. Od 2015 do 2022 roku siedem lub więcej książek w ciągu dwunastu miesięcy przeczytało zaledwie od 7 do 10 % społeczeństwa, przy czym w ostatnich dwóch latach statystyki te były najniższe w przedstawionych „widełkach”.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama