reklama
reklama

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – ważna akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – ważna akcja edukacyjna Krajowej Administracji Skarbowej - Zdjęcie główne

„Hazard? Nie daj się wciągnąć!” – ważna akcja edukacyjna Krajowe Administracji Skarbowej | foto Pexels

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie Krajowa Administracja Skarbowa realizuje czwartą edycję akcji „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. To inicjatywa skierowana do szkół i uczniów, mająca na celu pokazać zagrożenia związane z nielegalnym hazardem w Polsce.
reklama

Według statystyk opublikowanych przez CBOS, Polacy uznają uzależnienie od hazardu jako jedno z najgroźniejszych. Zgodnie z raportem z 2019 roku, najpoważniej traktuje się narkomanię, alkoholizm i nikotynizm, a już na czwartym miejscu znajduje się właśnie hazard, który za groźny uznaje prawie 27 procent ankietowanych. Według tamtego badania, osoby grające na pieniądze stanowiły 37,1% badanej populacji, a Polaków uprawiających „patologiczny hazard” było ponad 27 tysięcy. Większość z tego grona było mężczyznami w wieku od 18 do 24 roku życia. Dodajmy, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego, hazard był w 2021 roku przyczyną 21 rozwodów w województwie podkarpackim.

Uzależnienie od gier losowych jest problemem, który często powinien kwalifikować się do leczenia w ośrodkach uzależnień. Nie brakuje osób, które w ten sposób wpadły w poważne tarapaty finansowe, a nawet straciły swój majątek. Dlatego bardzo ważna jest profilaktyka i akcje informacyjne już na etapie szkolnym.

Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie wyszła naprzeciw tej kwestii i od kilku lat organizuje akcję edukacyjną pod hasłem „Hazard? Nie daj się wciągnąć!”. Mogą w niej uczestniczyć uczniowie klas 7. i 8. szkół podstawowych oraz wszystkie szkoły ponadpodstawowe. Według ekspertów, już w tym wieku mogą się pojawiać zalążki uzależnienia. Wszak możliwość obstawiania wyników rozgrywek sportowych, gry na automatach, a także zakupu losów w loteriach czy zdrapek, jest ogólnie dostępna. Akcja jest kierowana nie tylko do uczniów, ale też do rodziców i nauczycieli.

KAS skupiła się oczywiście na najbardziej niebezpiecznym zakresie tego problemu, czyli hazardzie nielegalnym, który w Polsce zatacza coraz szersze kręgi. Jak informuje nas Referat Komunikacji Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, według badań hazard jest niebezpieczny i potrafi zniszczyć życie rodzinne, sytuację finansową i zdrowie psychiczne. Niestety osoby uzależnione często nieświadome problemu, podkreślają korzyści z hazardu i koncentrują się na możliwościach wygranych oraz pieniądzach. W ramach akcji kładziony jest nacisk na pokazanie czym jest nielegalny hazard i jakie mogą być skutki uczestniczenia w takich grach, zagrożenia wynikające z hazardu, w tym z pozornie bezpiecznych gier internetowych, a także skutki uzależnienia.

Z podkarpackich szkół w ramach akcji wpłynęło 162 zgłoszeń. Do 31 marca 2023 r. byliśmy w 79 szkołach, w których odbyło się łącznie 113 spotkań z ekspertami KAS. W zajęciach udział wzięło ponad 5 tys. uczniów. W organizowanych lekcjach biorą również udział nauczyciele. Z rzeszowskich szkół mamy 12 zgłoszeń z czego 5 ze szkół podstawowych i 7 ze szkół ponadpodstawowych

– dowiadujemy się z Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie.

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama