W ramach tej inicjatywy, w Filii nr 3 (przy ul. Krzyżanowskiego 6) każdy przybyły w godzinach od 10:00 do 18:00 będzie miał szansę podzielić się własnymi roślinami, dostając w zamian inne. Taki barter będzie możliwy zarówno dzięki bazie zgromadzonej przez pracowników biblioteki, jak i uczestnikom akcji, którzy pojawią się na miejscu. To znakomita okazja do odświeżenia swojego parapetu i ogrodu na wiosnę oraz spędzenia czasu na rozmowach wśród miłośników kwiatów i roślin. Należy pamiętać, aby przyniesione przez nas okazy były zdrowe i ukorzenione.
Wyszliśmy z taką inicjatywą, ponieważ biblioteki zajmują się teraz różnymi rzeczami, niekoniecznie jedynie wypożyczaniem książek. Ponieważ sami mamy roślinki na swoich parapetach, stwierdziliśmy, że poza akcją bookcrossingową, która u nas funkcjonuje, zrobimy coś podobnego właśnie z roślinami. Jako bibliotekarki pozyskujemy je z własnych zasobów lub od znajomych, czasem ktoś nam coś podrzuci. Nie są to raczej wielkie okazy, a niewielkie, zaszczepione roślinki. Zazwyczaj nie są to też rośliny kolekcjonerskie, a raczej popularne rośliny, które szybko się rozrastają. Zawsze można jednak trafić na jakąś perełkę
– mówi nam bibliotekarz Beata Szostak, jednak z organizatorek akcji.
Warto wspomnieć, że podczas pierwszej edycji akcji, która odbyła się przed rokiem, wśród gatunków do wymiany można było znaleźć m.in.: trzykrotki, fiołki, astry, cynie, sukulenty, czy beniaminki. Było więc sporo propozycji zarówno do domu, jak i do ogrodu. Jak wyglądała premierowa odsłona tej inicjatywy z punktu widzenia przedstawicieli biblioteki?
Pojawiło się mnóstwo osób i to co nas zaskoczyło to fakt, że wielu z nich nie było jeszcze naszymi czytelnikami. Były to osoby z zewnątrz, które widząc informację o akcji pojawiły się w bibliotece. To cieszy, bo dzięki takim dodatkowym przedsięwzięciom, popularność bibliotek rośnie. Ktoś może przyjść po roślinkę, a przy okazji wyjdzie z książką. Szczególnie duży odzew był wśród osób młodych, a jeden chłopak w wieku szkolnym przyniósł nawet całe pudełko młodych roślinek na wymianę
– opowiada nam Beata Szostak.
Poza okazją do wymiany roślin, uczestnicy będą mieli też okazję wypożyczenia specjalnie wyeksponowanych książek z zakresu ogrodnictwa, a także uprawy ziół, roślin doniczkowych i kwiatów.
W tym roku jednym z patronów Bibliotecznej Wymiany Roślin „Zielono Mi!” zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Ziemi został Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct Rzeszów.
Europa aspiruje do miana pierwszego kontynentu neutralnego dla klimatu. Jako Europejczycy mamy dużą świadomość, że zmiana klimatu i degradacja środowiska stanowią zagrożenie dla całego świata. Aby sprostać tym wyzwaniom potrzebne są działania na wielu szczeblach zarówno takie jak Europejski Zielony Ład, plan działania autorstwa Komisji Europejskiej jak i liczne inicjatywy oddolne. Dlatego też jako EUROPE DIRECT Rzeszów z przyjemnością włączamy się i promujemy akcje takie jak ta realizowana na zaproszenie Zespołu Filii nr 3 WiMBP Rzeszów
– informuje Ewa Nowak-Koprowicz, Kierownik EUROPE DIRECT Rzeszów przy Wyższej Szkole Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.