Do bezdomności doprowadzają takie czynniki jak sytuacja społeczno-ekonomiczna, prawna czy też przyczyny natury socjopsychologicznej. Niestety bardzo często zdarza się, że bezdomności towarzyszą problemy związane z alkoholizmem, narkomanią i przestępczością. W przytłaczającej liczbie przypadków bezdomność nie jest jednak kwestią w pełni świadomego wyboru. Nieszczęście może być następstwem ubóstwa, przemocy, odrzucenia społecznego, lub patologii.
Dlatego należy szczególnie pochylić się nad tymi, których los poprowadził innymi drogami oraz tymi, którzy być może na pewnym etapie życia po prostu się zagubili. Według danych Urzędu Statystycznego w Rzeszowie wraz z końcem 2022 roku (stan na 31 grudnia) w województwie podkarpackim 585 osób mieszkało w schroniskach dla bezdomnych, a 22 osoby w specjalnych noclegowniach. Największy odsetek (33,4%) stanowiły tam osoby w wieku od 40 do 59 lat. W tym gronie było 11,5% kobiet. Spoglądając na cały 2022 rok, z kryzysem bezdomności na Podkarpaciu zmagało się 1108 osób, a w całym kraju było ich ponad 32 tysiące. W samym Rzeszowie w minionym roku w statystykach było uwzględnionych 214 osób, które choć raz skorzystały z noclegowni, domów i schronisk dla bezdomnych. W porównaniu do poprzedniego roku liczba ta zwiększyła się o 6 osób, a przed dwoma laty było ich o 22 mniej.
W Rzeszowie istnieje kilka placówek, które oferują wsparcie w takich sytuacjach, a miejsc noclegowych dla bezdomnych jest łącznie 97. W Rzeszowskim Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta przy ulicy Jana Styki 21 osoby potrzebujące otrzymają posiłek, czyste ubrana, będą miały możliwość umycia się, a także skorzystania z noclegowni lub schroniska. Tam też w Kuchni Albertyńskiej wydawane są ciepłe posiłki, które można odebrać od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 13:00.
Pomocą bezdomnym zajmuje się również Stowarzyszenie „Zupełne Dobro”, które znajduje się przy ulicy ks. J. Sondeja 8 w Rzeszowie. W ramach tej inicjatywy wolontariusze zajmują się wsparciem poprzez dostarczanie im ubrań, środków czystości i posiłków. Stowarzyszenie w 2017 roku otworzyło przy swojej siedzibie pierwszą w województwie podkarpackim lodówkę foodsharingową, którą mogą zasilić wszyscy posiadający nadwyżkę zdatnej do spożycia żywności. Tę z kolei mogą odebrać osoby najbardziej tego potrzebujące. W poniedziałki od godziny 19:00 na Placu Ofiar Getta w Rzeszowie wydawane są z kolei ciepłe posiłki i gorąca herbata.
Ponadto w każdy dzień roboczy tygodnia do dyspozycji potrzebujących są służby socjalne Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie przy ulicy Kochanowskiego 15. Tam bezdomni mogą uzyskać porad dostosowanych do ich osobistej sytuacji, a także skorzystać z bezpłatnego poradnictwa medycznego. Można się tam zgłaszać osobiście lub zadzwonić pod numery telefonu: (17) 858 16 10 lub (17) 858 16 11.
Dzień Ludzi Bezdomnych został zainicjowany w 1996 roku przez twórcę stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot - Marka Kotańskiego. Jego pomysłodawcą był natomiast jego nieformalny rzecznik prasowy – Krzysztof Cybruch. I choć od tego czasu sytuacja bezdomnych w Polsce się poprawiła, to wciąż istnieją osoby, które zmagają się z tym problemem i potrzebują pomocy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.