Reklama

11 kwietnia obchodzimy Dzień Walki z Bezrobociem. Jak wygląda sytuacja w Rzeszowie i na Podkarpaciu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

11 kwietnia obchodzimy Dzień Walki z Bezrobociem. Jak wygląda sytuacja w Rzeszowie i na Podkarpaciu? - Zdjęcie główne

11 kwietnia obchodzimy Dzień Walki z Bezrobociem. Jak wygląda sytuacja w Rzeszowie i na Podkarpaciu? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Podkarpacie 11 kwietnia w Polsce i na świecie obchodzimy Dzień Walki z Bezrobociem. Biorąc pod uwagę niełatwą i dynamiczną sytuację na rynku pracy, sprawdzamy jak wygląda sytuacja z bezrobociem w Rzeszowie i w województwie podkarpackim.

Zgodnie z informacjami Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia w naszym kraju w marcu 2023 roku wyniosła 5,4 %, czyli o 0,1 punktu procentowego mniej niż w dwóch poprzednich miesiącach. Niestety od uśrednionych statystyk odstaje województwo podkarpackie, w których stosunek liczby osób bezrobotnych do liczby ludności aktywnej zawodowo wynosi aż 9 %. Gorzej jest tylko w woj. warmińsko-mazurskim, w którym stopa bezrobocia sięgnęła 9,2 %.

Zgodnie z danymi przedstawionymi przed Departament Rynku Pracy, takie statystyki oznaczają w Polsce liczbę 848 270 zarejestrowanych w urzędach pracy bezrobotnych i jednocześnie 70 433 w województwie podkarpackim. W tym gronie jest o około 3 tys. więcej kobiet niż mężczyzn. Jak kształtują się realia w podregionie rzeszowskim? Tutaj liczba bezrobotnych wynosi około 21 400, w tym 10 782 zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Rzeszowie. Czy sytuacja dla tego grona jest rzeczywiście beznadziejna? Zgodnie z informacjami przekazanymi m.in. przez urzędy pracy, w naszym regionie znajduje się aktualnie kilka tysięcy wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej. A to tylko dane oficjalne.

Wydaje się więc, że praca i stopa bezrobocia mogłaby być mniejsza, jednak biorąc pod uwagę świadczenia socjalne, nie wszyscy kwapią się do podjęcia zatrudnienia. Ponadto jak mówił na początku marca kierownik Wydziału ds. Promocji i Komunikacji Społecznej w Wojewódzkim Urzędzie Pracy w Rzeszowie, Krzysztof Powrózek, w najbliższych miesiącach sytuacja powinna ulec poprawie.

- Nie ruszyły jeszcze na dobre programy subsydiowanego zatrudnienia ani prace sezonowe. Pracodawcy w nadchodzących miesiącach zapewne zaoferują nowe miejsca zatrudnienia. Nastąpi również popyt na prace sezonowe, które czasowo będą mogły wchłonąć osoby chętne do wykonania niezbędnych prac w rolnictwie czy w budownictwie - zaznaczył urzędnik cytowany przez PAP. Podobną opinię wyraził niedawno wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed, który powiedział, że najbardziej poszukiwanymi pracownikami będą ci specjalizujący się w transporcie i budownictwie.

Zdaniem przedstawiciela WUP, województwo podkarpackie można pod względem tym względem podzielić na dwie części - północno-zachodnią i środkową, która jest zurbanizowana i uprzemysłowiona, a także południowo-wschodnią stawiającą na rolnictwo, walory przyrodnicze i turystykę. - Samorządy z tych terenów, chcąc rozwijać turystykę nie potrzebują znacznych inwestycji. Ale nie mogą generować wzrostu PKB oraz stanowić we współczesnym świecie konkurencji, gdy chodzi o wysokie technologie – tłumaczy Powrózek.

Warto podkreślić jak wygląda sytuacja finansowa osób bezrobotnych, a także to, jak mogą oni wziąć sprawy we własne ręce. Aktualnie podstawowy zasiłek dla bezrobotnych wynosi 1304,10 zł, a osoba, która podejmie się szkolenia zawodowego otrzyma już 1565 zł (ponadto dodatek aktywizacyjny sięga 652,10 zł). Najodważniejsi zarejestrowani bezrobotni, którzy zdecydują się na podjęcie działalności gospodarczej, mogą w przypadku powodzenia pomysłu otrzymać do nawet około 40 tys. zł na rozkręcenie własnego biznesu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy