15 kwietnia (poniedziałek)
Już w poniedziałek o godz. 18:00 w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (przy ul. Sokoła 13) odbędzie się spotkanie autorskie z Adamem Yaroshem. Rzeszowianin, poeta, prozaik i dramaturg, który studiował psychologię w Krakowie będzie wówczas promował swoją debiutancką książkę pt. „Socromantyzm”. To miłosna historia z wątkiem kryminalnym osadzona w Warszawie w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku. Co ciekawe jest to również w 1/3 poemat, w 1/3 powieść z wplecionym cyklem sonetów, a w 1/3 dramat poetycki. Wstęp wolny.
16 kwietnia (wtorek)
We wtorek na godz. 12:00 zaplanowany jest drugi wykład towarzyszący wystawie „Sztuka nowoczesna z kolekcji książąt Lubomirskich”. Wydarzenie to jest współorganizowane przez Biuro Wystaw Artystycznych w Rzeszowie oraz Instytut Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego. Prelekcję pt. "Damien Hirst. Życie i twórczość" wygłosi mgr Barbara Hubert, doktorantka II roku Szkoły Doktorskiej UR w dyscyplinie sztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki. Bilety możecie nabyć po kontakcie telefonicznych z nr 17 853 38 11.W artystycznym klimacie odbędzie się również kolejny wykład pod ogólnym tytułem „Czas Sztuki” w Rzeszowskich Piwnicach (o godz. 18:00). To nowy cykl wykładów poświęcony historii sztuki, podczas których będą omawiane różne zagadnienia występujące w epokach od Starożytności po XX wiek, obejmujące malarstwo, rzeźbę i architekturę. Tematem tej odsłony wydarzenia będzie sztuka XX-wieczna. Spotkanie pod tytułem „Między abstrakcją a nową figuracją. Główne kierunki w malarstwie po drugiej wojnie światowej” poprowadzi Karolina Chomiczewska. Bilety możecie nabyć na stronie internetowej oraz w kasie Rzeszowskich Piwnic.
Nieco wcześniej (o godz. 17:00) ruszy z kolei spotkanie pt. „W stronę dialogu. Jak (nie) mówić o Żydach” organizowane we współpracy ze Stowarzyszeniem Rajsze. Wydarzenie odbędzie się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (przy ul. Sokoła 13). O czym się tam dowiecie?
Język wyraża nasz sposób myślenia, ale i potrafi kształtować rzeczywistość, dlatego tak ważne jest, by używać go świadomie, próbując unikać błędów i nieścisłości, które wynikać mogą np. z braku wiedzy, nieznajomości kontekstu historycznego, uzusu czy funkcjonujących w społeczeństwie stereotypów. W rozmowie z siostrą dr Katarzyną Kowalską poruszone zostaną kwestie języka używanego w Polsce w odniesieniu do Żydów, ich dziedzictwa i kultury. Nasza gościni opowie o najczęściej popełnianych błędach i ich pochodzeniu (np. kirkut jako nazwa cmentarza żydowskiego) oraz rozwieje wątpliwości (np. czy można używać zamiennie takich nazw, jak np. synagoga i bożnica). Zostaną przedstawione wybrane terminy związane z religią i kulturą żydowską (np. macewa, mykwa, kuczka), wskazane określenia obraźliwe (np. mosiek) oraz przybliżone hebraizmy i jidyszyzmy obecne w języku polskim (np. bachor, bajzel, ciuchy, machlojka, mecyje, sitwa, git)
- przekazują organizatorzy.
We wtorek odbędzie się również drugi finałowy mecz siatkarskiej Tauron Ligi kobiet pomiędzy ekipę PGE Rysice Rzeszów, a drużyną Grupa Azoty Chemik Police. W pierwszym spotkaniu górą były gospodynie z Polic, które pewnie pokonały siatkarski z Podkarpacia (3:0). Czy podopieczne trenera Stephane’a Antigi zdołają nawiązać walkę o złoto? Początek meczu rozgrywanego w rzeszowskiej Hali Podpromie jest zaplanowany na godz. 20:30.
17 kwietnia (środa)
W środę ciekawie będzie także w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej (przy ul. Sokoła 13). O godz. 17:00 rozpocznie się tam spotkanie z Borysem Tynką - autorem książek o Ukrainie oraz certyfikowanym przewodnikiem po Odessie i czarnobylskiej strefie wykluczenia.
Borys Tynka kilka ostatnich lat poświęcił na organizację wypoczynku polskich turystów w Ukrainie, głównie we Lwowie, Kijowie i ukochanej Odessie. Po wybuchu wojny w Ukrainie w Odessie przebywał od 23 lutego 2022 roku. Przez kolejne trzy miesiące zajmował się na miejscu organizacją pomocy humanitarnej z Polski, apelował również o nią występując w polskich mediach. Podczas spotkania autorskiego w Rzeszowie opowie o swoich książkach, o trudnych miesiącach wojny, oraz o Odessie, która kilka wieków temu było niewielką tatarską warownią, a przed wojną przyciągała tysiące turystów swoją specyfiką i kolorytem
- przekazują organizatorzy.
W godzinach 18:00 – 20:00 w Rzeszowskich Piwnicach czekać będą na Was warsztaty artystyczne skierowane do osób dorosłych pod tytułem „Fotokolaże rzeszowskie”. Spotkanie będzie składało się z dwóch części – teoretycznej, podczas której zostanie zaprezentowana sylwetka fotografa Zdzisława Postępskiego oraz praktycznej (warsztat fotokolażu prowadzony przez artystkę Martę Ożóg). Jako punkt wyjścia do działań twórczych zostaną potraktowane fotografie autorstwa znanych rzeszowskich fotografików takich jak Zdzisław Postępski, Jacek Fischer czy Jerzy Jawczak. Bilety możecie nabyć na stronie internetowej oraz w kasie Rzeszowskich Piwnic.
Także w środę o godz. 17:30 w Hali Podpromie rozpocznie się pierwszy półfinałowy mecz siatkarskiej PlusLigi mężczyzn pomiędzy Asseco Resovią Rzeszów, a Jastrzębskim Węglem. Czy podopieczni trenera Giampaolo Medeia pójdą śladami rzeszowskich Rysic i zdołają awansować do finałowego meczu o złoto? Dodajmy, że będzie to dwumecz, więc emocje będą kontynuowane w drugim meczu w Jastrzębiu-Zdroju.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.