reklama
reklama

Kapliczki, piaskownice i krasnale ogrodowe zostaną opodatkowane? Kontrowersje wokół nowego podatku

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: J. Serafin

Kapliczki, piaskownice i krasnale ogrodowe zostaną opodatkowane? Kontrowersje wokół nowego podatku - Zdjęcie główne

Kapliczka przydrożna znajduje się m.in. w Nowej Wsi (gm. Kolbuszowa). Czy zostanie opodatkowana? | foto J. Serafin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z krajuMinisterstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o podatku od nieruchomości, co wzbudziło liczne kontrowersje i spekulacje medialne. W sieci pojawiły się informacje, że nowym podatkiem objęta może zostać tzw. mała architektura, w tym krasnale ogrodowe, piaskownice i kapliczki.
reklama

O sprawie pisze korsokolbuszowskie.pl. Ministerstwo Finansów pracuje nad projektem ustawy o podatku od nieruchomości, co wzbudziło liczne kontrowersje i spekulacje medialne. W mediach pojawiły się informacje, że nowym podatkiem objęta może zostać tzw. mała architektura, w tym krasnale ogrodowe i kapliczki. Resort zabrał głos w tej sprawie.

Medialna burza wokół projektu

Wtorkowy "Puls Biznesu" podał informacje, że w poszukiwaniu dodatkowych pieniędzy dla budżetu państwa "Ministerstwo Finansów zdaje się przesuwać granice". Gazeta napisała, że "projektowane przepisy nakładają daninę nie tylko na przedsiębiorstwa, kombinaty i całą ich infrastrukturę sieciową, techniczną i użytkową. Eksperci wskazują, że podatkiem od nieruchomości mogą być objęte również tzw. obiekty małej architektury (obecnie wyłączone z opodatkowania)".

W artykule wymieniono, że "do tych obiektów należą m.in. wykorzystywane na potrzeby kultu religijnego kapliczki, krzyże przydrożne, święte figurki, a także obiekty architektury ogrodowej, jak np. wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, wiaty na wózki, słupki, śmietniki."

Resort odpiera zarzuty

"W odniesieniu do wprowadzających w błąd doniesień prasowych dotyczących rozszerzenia zakresu podatku od nieruchomości na tzw. obiekty małej architektury," Ministerstwo Finansów wydało w tej sprawie specjalne oświadczenie.

- Opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości podlegają obecnie wyłącznie grunty, budynki i budowle, przy czym budowle wyłącznie wtedy, gdy są związane z prowadzeniem działalności gospodarczej

- napisano w oświadczeniu i dodano:

- Tym samym obiekty małej architektury, zarówno te związane z kultem religijnym, jak i inne stanowiące element architektury ogrodowej: wodotryski, posągi ogrodowe (np. krasnale, nimfy, amorki), pergole, oczka wodne, kaskady, ogrody skalne, ogrodowe murowane grille oraz obiekty użyteczności codziennej jak: piaskownice, ławki, huśtawki, drabinki, ze względu na to, że nie są wymienione jako przedmiot podatku, nie podlegają opodatkowaniu. Projektowane regulacje nie wprowadzają zmian w tym zakresie.

Wiceminister: Tylko inaczej zapisane

Do sprawy odniósł się również wiceminister finansów Jarosław Neneman, który uspokaja:

- Zarówno w dzisiejszym stanie prawnym, jak i w stanie prawnym, który będzie obowiązywał od przyszłego roku, obiekty, o których mowa w mediach - krzyże, kapliczki, krasnale, piaskownice - nie będą opodatkowane. Pod tym względem nic się nie zmienia, tylko będzie to nieco inaczej zapisane.

Ministerstwo Finansów zatem jednoznacznie dementuje informacje o rozszerzeniu zakresu podatku od nieruchomości na tzw. obiekty małej architektury. Jak podkreślono, projektowane regulacje nie wprowadzają zmian w obecnych przepisach, które obejmują jedynie grunty, budynki i budowle związane z działalnością gospodarczą.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu korsokolbuszowskie.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama