Reklama

Została uchwalona nowa Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w latach 2023-2030

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Adam Lampart/UM Rzeszów

Została uchwalona nowa Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych w latach 2023-2030 - Zdjęcie główne

28 marca została uchwalona przez Rade Miasta Rzeszowa | foto Adam Lampart/UM Rzeszów

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podczas wtorkowej sesji Rady Miasta Rzeszowa uchwalono nową Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych na lata 2023- 20230. Ze względu na ciągle zmieniające potrzeby mieszkańców wydział Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa przygotował plan, dzięki któremu poradzi sobie z nowymi wyzwaniami.

Obrana przez władze Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych będzie obowiązywać aż do końca 2023 roku. Została ona opracowana przez Wydział Polityki UM Rzeszowa oraz firmę Inventur składającą się z naukowców Uniwersytetu Rzeszowskiego. Ekipa pod wodzą dr Huberta Kotarskiego dokładnie przeanalizowała obszary, w których pomoc miasta jest najbardziej potrzebna.

Wyznacznikiem dojrzałego i rozwiniętego społeczeństwa jest chęć i możliwość pomocy potrzebującym. W Rzeszowie są osoby, którym potrzebna jest nasze ingerencja. Na pewno nie zostaną same. Dzięki nowej strategii wiemy lepiej, gdzie i do kogo powinniśmy wyciągnąć pomocną dłoń. Będziemy jeszcze skuteczniejsi

- zapowiada Krystyna Stachowska,wiceprezydent Rzeszowa.

Zmianom uległy potrzeby mieszkańców Rzeszowa

Zmniejszył się odsetek osób, dla których powodem przyznawania świadczeń były kwestie ekonomiczne. Zwiększył się za to odsetek osób ze świadczeniami zdrowotnymi. To przede wszystkim konsekwencja procesów demograficznych. Populacja mieszkańców Rzeszowa się starzeje, mamy też odbicie pocovidowe, które również wpływa na sytuację zdrowotną

- opisuje dr Kotarski.

Zwiększyła się liczba seniorów oraz rodzin zastępczych w mieście

Z raportu wynika, że w Rzeszowie jest ponad 5,5 tys. osób, które potrzebują świadczeń z powodów np. społecznych, ekonomicznych, rodzinnych oraz zdrowotnych. Badania wykazały też m.in., że ponad 40 tys. mieszkańców Rzeszowa to osoby w wieku senioralnym. Na tle kraju miasto nadal jest jeszcze „młode”, ale tendencja starzenia się społeczeństwa jest zauważalna. Dlatego dla władz miasta ważne jest, by zapewnić osobom starszym dostęp do infrastruktury, edukacji czy niezbędnych usług. Kolejnym ważnym wnioskiem z nowej strategii jest konieczność likwidacji barier architektonicznych oraz zwiększenie świadomości społecznej o potrzebach osób z niepełnosprawnościami. Jeszcze jedną istotną kwestią są dzieci, które potrzebują wsparcia w różnych wymiarach.

To ogromna praca i wyzwanie, które nas czeka, czyli zwiększenie liczby rodzin zastępczych. Zależy nam, żeby dzieci nie wychowywały się w placówkach, tylko przebywały w warunkach rodzinnych 

- tłumaczy Andrzej Burnat, dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Urzędu Miasta Rzeszowa.

Powstała na podstawie spotkań z przedstawicielami różnych środowisk

Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych Miasta Rzeszowa została przyjęta przez radnych we wtorek, 28 marca. Powstała w oparciu o szereg spotkań z przedstawicielami różnych środowisk, np. organizacji pozarządowych, seniorów, młodzieży czy osób z niepełnosprawnościami. Dokument był konsultowany z mieszkańcami i wzbogacony o ich uwagi oraz wnioski.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy