reklama

Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Podkarpacie lepsze niż średnia krajowa

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Znamy wyniki egzaminu ósmoklasisty. Podkarpacie lepsze niż średnia krajowa - Zdjęcie główne

foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości 3 lipca poznaliśmy wstępne wyniki egzaminu ósmoklasisty, który odbywał się od 23 do 25 maja. Wyniki uczniów z Podkarpacia są lepsze niż wyniosła średnia krajowa. Do egzaminu w naszym województwie przystąpiło 24 841 ósmoklasistów. Jak poszło uczniom? Sprawdzamy.
reklama

Wyniki opublikowała dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna. Na Podkarpaciu najlepiej poszło uczniom z językiem polskim i matematyką. Do egzaminów podeszło 24 841 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej w tym 270 uczniów z Ukrainy. 

OKE podsumowała wyniki

Uczniowie pisali egzaminy z języka obcego, polskiego i matematyki. O tym jak im poszło informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie

- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. Balladyna. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji na podstawie tekst słuchany, natomiast w przypadku języka niemieckiego uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych. 

- informuje OKE Kraków.

- Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższy średni wynik uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.

- relacjonuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.

Jak poszło uczniom na Podkarpaciu?

Średnia w całym kraju za język polski wyniosła 66% ze wszystkich możliwych punktów do uzyskania. Z matematyki było to 53%, a z języka obcego z angielskiego wyniosła 66%, niemieckiego 53%, z rosyjskiego 68%. Pozostałe języki wypadły następująco: francuski - 82%, hiszpański 69%, włoski - 69%. 

Na Podkarpaciu średnie były wyższe. Średnia punktów do zdobycia plasuje się następująco: język polski 68%, matematyka 56%, j.angielski 65%, niemiecki 66%. W podanych wynikach nie uwzględniono średniej jaką uzyskali uczniowie zdający egzamin w czerwcu, czyli dodatkowym terminie. 

Uczniowie poznali wyniki. Co dalej?

Jak pisaliśmy, wyniki egzaminów, do których podeszli uczniowie klas ósmych, zostały podane w poniedziałek, 3 lipca o godzinie 10.00. Udostępnione zostały każdemu zdającemu w specjalnym systemie elektronicznym https://ziu.gov.pl/login, do którego login i hasło uczniowie otrzymali od dyrektorów szkół.
6 lipca ósmoklasiści będą mogli odebrać już zaświadczenia z placówek edukacyjnych, które dostarczą do szkół ponadpodstawowych
– mówi Marcin Jakubowski, wicedyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Poznaniu.
Wynik procentowy z egzaminów to, po przeliczeniu, aż 100 z 200 możliwych do zdobycia podczas naboru punktów rekrutacyjnych. Na pozostałe składają się jeszcze: wolontariat, świadectwo z wyróżnieniem i oceny z wybranych przedmiotów. Od tego, ile uda im się zdobyć punktów, zależy, czy od września rozpoczną naukę w wybranej przez siebie szkole średniej. 

Po poznaniu wyników uczniowie muszą je wpisać do wniosku rekrutacyjnego do szkół ponadpodstawowych. Natomiast do szkoły pierwszego wyboru trzeba zanieść kopię swojego świadectwa ukończenia ósmej klasy oraz kopię zaświadczenia o wynikach egzaminu.  

Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej 2023. Najważniejsze terminy 

Po otrzymaniu wyników absolwent ósmej klasy może w końcu zacząć myśleć o wakacjach. Wciąż jednak musi pamiętać o kilku ważnych terminach:  

3 czerwca-12 lipca to czas na uzupełnienie złożonego wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym okresie można też zmienić wniosek oraz złożyć go na nowo do innej szkoły.

Do 18 lipca nastąpi weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną, a następnie oficjalne ogłoszenie listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.

Od 18 do 26 lipca będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły średniej przez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (o ile nie złożono tych dokumentów już wcześniej).

26 lipca nastąpi oficjalne ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a dzień później ogłoszenie liczby wolnych miejsc w szkołach średnich. 

Te daty obowiązują w większości województw. Szczegóły dotyczące rekrutacji dla konkretnej szkoły powinny być również opublikowane na stronie internetowej danej placówki. Warto tam zajrzeć, ponieważ terminy mogą się nieznacznie różnić. 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama