Wyniki opublikowała dziś Centralna Komisja Egzaminacyjna. Na Podkarpaciu najlepiej poszło uczniom z językiem polskim i matematyką. Do egzaminów podeszło 24 841 uczniów VIII klasy szkoły podstawowej w tym 270 uczniów z Ukrainy.
OKE podsumowała wyniki
Uczniowie pisali egzaminy z języka obcego, polskiego i matematyki. O tym jak im poszło informuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie
- Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że z języka polskiego uczniowie dobrze poradzili sobie z zadaniem, które sprawdzało umiejętność odczytywania tekstów ikonicznych oraz znajomość lektury obowiązkowej pt. Balladyna. Z matematyki uczniowie wykazali się umiejętnością obliczania wartości pierwiastków kwadratowych z liczb, które są kwadratami liczb wymiernych oraz wykonywania prostych rachunków pamięciowych. Na egzaminie z języka obcego nowożytnego ósmoklasiści, którzy przystąpili do egzaminu z języka angielskiego, uzyskali najwyższy średni wynik za rozwiązanie zadania zamkniętego sprawdzającego znajdowanie określonych informacji na podstawie tekst słuchany, natomiast w przypadku języka niemieckiego uczniowie najlepiej poradzili sobie z zadaniem zamkniętym sprawdzającym znajomość funkcji językowych.
- informuje OKE Kraków.
- Z języka polskiego trudność sprawiło uczniom między innymi zadanie z zakresu kształcenia językowego sprawdzające umiejętności: poprawnego stopniowania przysłówków i zapisu partykuły „nie” z przysłówkami w stopniu najwyższym. Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie otwarte, którego rozwiązanie wymagało umiejętności operowania obiektami matematycznymi, przekształcenia równania z jedną niewiadomą, aby obliczyć wysokość trójkąta. W przypadku języka angielskiego najtrudniejsze dla ósmoklasistów było zadanie otwarte sprawdzające znajomość środków językowych uczniowie przystępujący do egzaminu z języka niemieckiego najniższy średni wynik uzyskali za rozwiązanie zadania otwartego sprawdzającego umiejętność tworzenia wypowiedzi pisemnej.
- relacjonuje Okręgowa Komisja Egzaminacyjna.
Jak poszło uczniom na Podkarpaciu?
Średnia w całym kraju za język polski wyniosła 66% ze wszystkich możliwych punktów do uzyskania. Z matematyki było to 53%, a z języka obcego z angielskiego wyniosła 66%, niemieckiego 53%, z rosyjskiego 68%. Pozostałe języki wypadły następująco: francuski - 82%, hiszpański 69%, włoski - 69%.Na Podkarpaciu średnie były wyższe. Średnia punktów do zdobycia plasuje się następująco: język polski 68%, matematyka 56%, j.angielski 65%, niemiecki 66%. W podanych wynikach nie uwzględniono średniej jaką uzyskali uczniowie zdający egzamin w czerwcu, czyli dodatkowym terminie.
Uczniowie poznali wyniki. Co dalej?
6 lipca ósmoklasiści będą mogli odebrać już zaświadczenia z placówek edukacyjnych, które dostarczą do szkół ponadpodstawowych
Rekrutacja do szkoły ponadpodstawowej 2023. Najważniejsze terminy
Po otrzymaniu wyników absolwent ósmej klasy może w końcu zacząć myśleć o wakacjach. Wciąż jednak musi pamiętać o kilku ważnych terminach:3 czerwca-12 lipca to czas na uzupełnienie złożonego wniosku o świadectwo ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenie o wyniku egzaminu ósmoklasisty. W tym okresie można też zmienić wniosek oraz złożyć go na nowo do innej szkoły.
Do 18 lipca nastąpi weryfikacja wniosków przez komisję rekrutacyjną, a następnie oficjalne ogłoszenie listy uczniów przyjętych i nieprzyjętych do szkół.
Od 18 do 26 lipca będzie czas na potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły średniej przez złożenie oryginału świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wyniku egzaminu ósmoklasisty (o ile nie złożono tych dokumentów już wcześniej).
26 lipca nastąpi oficjalne ogłoszenie listy kandydatów przyjętych i nieprzyjętych, a dzień później ogłoszenie liczby wolnych miejsc w szkołach średnich.
Te daty obowiązują w większości województw. Szczegóły dotyczące rekrutacji dla konkretnej szkoły powinny być również opublikowane na stronie internetowej danej placówki. Warto tam zajrzeć, ponieważ terminy mogą się nieznacznie różnić.
Komentarze (0)