Noc w lesie spędzona w namiocie i śpiworze, a także poranek któremu towarzyszy poranna rosa, śpiewy ptaków i szum pobliskiego strumienia? Zapewne wiele osób, szczególnie tych z miasta, tęskni za takim klimatem. Dzięki programowi „Zanocuj w lesie” przygotowanym przez Lasy Państwowe, jest to możliwe zgodnie z zasadami obowiązującego prawa.
W internecie nie brakuje specjalistów przybliżających ideę bushcraftu, czyli przebywanie na terenie dzikiej natury połączone niejednokrotnie ze stylem życia. Choćby podczas leśnych wędrówek entuzjaści bushcraftu odcinają się często od otaczającej ich nowinek cywilizacyjnych i decydują się postawić tylko na podstawowe przedmioty, które pomogą im przetrwać czas leśnej przygody.
To bywa niesamowitym przeżyciem, które polecam każdemu, kto jest tylko na siłach. Już jedna noc w lesie potrafi nas wyciszyć i nawiązać kontakt z naturą. Szczególnie w miastach, gdzie tempo życia jest spore, a wszechobecny hałas nie pozwala nam czasem zajrzeć do swoich myśli, takie coś byłoby niemożliwe. Herbata czy kawa wypita po zmroku przy ognisku, albo w blasku porannego słońca to przeżycie tak proste, a jednocześnie w dzisiejszych czasach tak niesamowite. Warto też spróbować sobie poradzić bez telefonu, internetu, elektroniki, aby móc być przygotowanym na skrajne sytuacje
- mówi nam pan Andrzej z okolic Rzeszowa, który regularnie podróżuje nie tylko po Podkarpackich lasach i sam siebie nazywa przedstawicielem polskiego bushcraftu.
Specjalnie dla takich osób, a także tych, którzy dopiero chcieliby zacząć swoją przygodę z bushcraftem i survivalem, Lasy Państwowe wyznaczyły także na Podkarpaciu tereny specjalnie przeznaczone do noclegów i rozbijania obozów (w skali całego kraju jest ich aż 643 tys. ha). Warto jednak podczas takich wypraw zachować obowiązujące w lesie zasady.
Rozpalenie ognia i używanie kuchenek gazowych na danym obszarze jest możliwe jedynie w miejscach do tego wyznaczonych przez nadleśniczego. Informację o takich miejscach można uzyskać w miejscowym nadleśnictwie oraz na stronach internetowych nadleśnictw. Ponadto swój pobyt w lesie należy zgłosić do danego nadleśnictwa, jeżeli nocujemy w grupie większej niż dziewięć osób, lub na dłużej niż dwie noce. Nadleśnictwo na taki pobyt musi wyrazić zgodę.
Na terenie samego Rzeszowa możliwość noclegu istnieje w Lesie Dębina znajdującym się na północy miasta. Gdzie w okolicach Rzeszowa znajdziecie miejsca objęte programem „Zanocuj w lesie”? Zobaczcie mapę Lasów Państwowych i znajdźcie miejsce dla siebie!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.