Reklama

Zamierzasz wymienić piec lub ocieplić dom? Zobacz, jak dostać nawet 79 tys. zł

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Zamierzasz wymienić piec lub ocieplić dom? Zobacz, jak dostać nawet 79 tys. zł - Zdjęcie główne

Program Czyste Powietrze Plus to szansa na spore dofinansowanie do ocieplenia domu lub wymiany "kopciucha" | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa nabór wniosków do programu Czyste Powietrze Plus. Właściciele domów jednorodzinnych ubiegający się o dopłatę do wymiany "kopciucha" oraz ocieplenia domu mogą dostać pieniądze jeszcze przed rozpoczęciem inwestycji. Zobacz, kto może liczyć na wyższą kwotę dotacji i przedpłatę pieniędzy.

"Czyste Powietrze Plus" to program dostępny tylko dla osób, które wcześniej nie korzystały z dofinansowanie z programu Czyste Powietrze. Od poprzedniego rożni się tym, że, w przypadku osób o najniższych dochodach zwiększono o 10 tys. zł maksymalną kwotę dotacji na wymianę pieca czy prace termomodernizacyjne. Dofinansowanie w tym przypadku wzrosło z 69 do 79 tys. zł. Ponadto, wprowadzono prefinansowania, a więc możliwości otrzymania pieniędzy jeszcze przed rozpoczęciem remontu. Mowa o 50% kosztów całej inwestycji, czyli w przypadku maksymalnej kwoty dofinansowania przed rozpoczęciem remontu można dostać prawie 40 tys. zł.

Czyste Powietrze po nowemu. Kto może liczyć na dofinansowanie? 

Aby móc skorzystać z tej formy pomocy trzeba  spełnić podstawowy warunek, którym jest dochód. Z prefinansowania będą mogli skorzystać beneficjenci kwalifikujący się w programie do podwyższonego i najwyższego poziomu dofinansowania. W pierwszym przypadku chodzi o właścicieli domów, gdzie przeciętne miesięczne wynagrodzenie wynosi:

  • do 1564 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • do 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym oraz 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym,
  • dodatkowo, jeżeli prowadzimy działalność gospodarczą - przychód nie może być większy niż 30 minimalnych wynagrodzeń za pracę.
Do najwyższego poziomu kwalifikują się osoby, które mają ustalone prawo do otrzymywania zasiłku stałego, zasiłku okresowego, zasiłku rodzinnego lub specjalnego zasiłku opiekuńczego, potwierdzone w zaświadczeniu wydanym na wniosek beneficjenta, przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta. We wniosku musi być  wskazany rodzaju zasiłku oraz okresu, na który został przyznany. Jeżeli natomiast prowadzimy działalność gospodarczą - w tym przypadku przychód nie może być większy niż 20 minimalnych wynagrodzeń za pracę.

Wymienieni świadczeniobiorcy w programie Czyste Powietrzu Plus będą mogli również otrzymać o 10 tys. wyższą maksymalną kwotę dotacji. W ramach podwyższonego dofinansowania maksymalna dotacja wyniesie więc do 47 tys. zł, a w ramach najwyższego - do 79 tys. zł. 

Podstawą otrzymania zwiększonej dotacji jest informacja o najniższych dochodach, potwierdzona stosownym zaświadczeniem o wysokości zarobków. Natomiast warunkiem wypłaty pieniędzy na zasadzie prefinansowania jest przesłanie wraz z wnioskiem o dotację umowy zawartej z wykonawcą na przeprowadzenie konkretnych prac zgodnych z zapisami programu. W ramach realizowanego przedsięwzięcia możliwe jest zawarcie do trzech umów z wykonawcami. Mogą one zostać dostarczone na etapie uzupełniania wniosku, na co wnioskodawca będzie miał 10 dni roboczych. Zaliczka w wysokości do 50% najwyższej możliwej wysokości dotacji będzie wypłacana bezpośrednio na konto wykonawcy. 

Czyste Powietrze Plus: jak wysłać wniosek o dotację

Aby otrzymać dotację z programu należy wypełnić wniosek. Można to zrobić elektronicznie korzystając z profilu zaufanego, lub też w sposób tradycyjny zanosząc go do urzędu lub też wysyłając pocztą. Wcześniej jednak musimy go wydrukować ze strony WFOSiGW. UWAGA: wcześniej jednak trzeba założyć konto na portalu beneficjenta.

Do wniosku należy dołączyć wymagane załączniki:

  • W przypadku braku księgi wieczystej dla domu – skan dokumentu potwierdzającego prawo własności tego domu.
  • W przypadku współwłasności – skany oświadczeń z danymi oraz podpisami wszystkich współwłaścicieli.
  • W przypadku małżeństwa z ustawową wspólnością majątkową – skan oświadczenia z danymi oraz podpisem małżonka.
  • Jeżeli ubiegamy się o podwyższone dofinansowanie – skan zaświadczenia, które nas do tego upoważnia. Nie może być ono wydane z datą wcześniejszą niż 3 miesiące od daty złożenia wniosku.
 

Rozpatrzenie wniosku ma trwać do 14 dni. Następnie, w ciągu kolejnych 2 tygodni od zawarcia umowy z beneficjentem, ma zostać uruchomiona transza zaliczkowa wypłacana na konto wykonawcy. Po wykonaniu modernizacji właściciel  domu jednorodzinnego musi złożyć końcowy wniosek o płatność, zawierający ostateczną fakturę, protokół odbioru oraz potwierdzenie uregulowania wkładu własnego. Rozpatrzenie wniosku o płatność przez właściwy terytorialnie Wojewódzki Fundusz Ochrony środowiska i Gospodarki Wodnej, wraz z wypłatą pozostałych pieniędzy, powinno nastąpić w ciągu 30 dni od daty złożenia dokumentu.

Na realizację programu Czyste Powietrze Plus rząd ma zamiar przeznaczyć prawie 2 mld złotych.

Program Czyste Powietrze wystartował we wrześniu 2018 roku. Jego realizacja ma trwać do 2029 r. Jego najważniejszym celem jest ograniczenie emisji do atmosfery szkodliwych substancji, które powstają na skutek ogrzewania domów jednorodzinnych słabej jakości paliwem w przestarzałych domowych piecach.

Artykuł pochodzi z portalu korso.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy