reklama
reklama

Zamek Lubomirskich ponownie otwarty do zwiedzania. Odwiedzą go tylko nieliczni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Zamek Lubomirskich ponownie otwarty do zwiedzania. Odwiedzą go tylko nieliczni - Zdjęcie główne

Zamek Lubomirskich przyciąga mnóstwo turystów. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościW lutym ponownie dla turystów otworzy się Zamek Lubomirskich, czyli aktualnie siedziba Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Jest to spowodowane ciągłym ogromnym zainteresowaniem na zwiedzenie zamkowych murów. W dwa poniedziałki - 17 i 24 lutego będzie można udać się na zwiedzanie. To jedyne terminy.
reklama

Bilety wyprzedały się błyskawicznie, dlatego zwiedzenie zamku nadal pozostaje bardzo ciężkim wyzwaniem do realizacji. 17 i 24 lutego trzy 20-osobowe grupy będą mogły udać się na zwiedzanie. Bilet kosztował 30 zł, można było go nabyć w Rzeszowskich Piwnicach. Wejściówki sprzedały się w mgnieniu oka i są niedostepne.

Zamek można zwiedzać w godzinach popołudniowych, w momencie, kiedy w środku nie trwają sprawy sądowe. Trzeba przyznać, że organizacja zaledwie dwóch terminów nie wystarczy, bo chętnych na zwiedzanie zamku jest ogrom. Te dwa terminy występują z okazji ferii zimowych. Nie ma jednak specjalnych zniżek dla uczniów, bilety są w jednej cenie dla wszystkich, a własciwie - były.

- Po obiekcie oprowadzać będą przewodnicy z rzeszowskiego oddziału PTTK, którzy największy rzeszowski zabytek znają jak przysłowiową własną kieszeń. Czas trwania przejścia to 1,5h i obejmować będzie między innymi dziedziniec, salę rozpraw, salę balową, wieżę zamkową oraz podziemia dawnego więzienia.

reklama

- przekazuje Estrada Rzeszowska.

Ministerstwo Sprawiedliwości w 2023 roku postanowiło udostępnić obiekt dla zwiedzających. 

Zamek Lubomirskich w Rzeszowie, choć swoje korzenie ma w XVII wieku, w swojej współczesnej formie pełni zupełnie inne funkcje niż niegdyś. Wzniesiony przez Stanisława Lubomirskiego jako twierdza obronna, przez wieki przechodził liczne przebudowy, aż w XIX wieku przekształcono go w więzienie. Ta rola przetrwała aż do 1981 roku, co nadało zamkowi mroczny rozdział w jego historii.

Po zamknięciu więzienia pojawiły się liczne plany zagospodarowania budowli, ale dopiero XXI wiek przyniósł konkretne zmiany. Władze miasta i województwa podjęły decyzję o rewitalizacji zamku i przekształceniu go w obiekt kulturalny. Dziś trwają prace mające na celu odnowienie budowli i przywrócenie jej dawnej świetności.

reklama

Planowane jest, aby w przyszłości Zamek Lubomirskich stał się centrum kulturalnym, otwartym dla mieszkańców i turystów, z przestrzeniami muzealnymi, salami wystawowymi i miejscami spotkań kulturalnych.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Rzeszów24.info | codziennie nowe informacje Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama