reklama
reklama

Zamek Lubomirskich ponownie otwarty dla turystów. Kiedy można go zwiedzić?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Toś

Zamek Lubomirskich ponownie otwarty dla turystów. Kiedy można go zwiedzić? - Zdjęcie główne

Pierwszy weekend lipca to początek okresu, kiedy będzie można zwiedzić Zamek Lubomirskich zwany też Zamkiem Rzeszowskim. | foto Michał Toś

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Rzeszowskie Piwnice zapraszają na zwiedzanie Zamku Lubomirskich lub też Zamku Rzeszowskiego. Ten historyczny obiekt będzie można zobaczyć od środka w każdy weekend wakacji. Zwiedzanie dostępne będzie z przewodnikiem.
reklama

Zwiedzanie zamku rozpocznie się już w najbliższy weekend, czyli 6 i 7 lipca i potrwa do końca sierpnia, włączając w to także 1 września (niedziela). Wejścia na teren Zamku Lubomirskich odbywać się będą w godzinach: 12:00, 14:00, 16:00. 

- Po obiekcie oprowadzać będą przewodnicy z rzeszowskiego oddziału PTTK, którzy największy rzeszowski zabytek znają jak przysłowiową własną kieszeń. Czas trwania przejścia to 1,5 h i obejmować będzie między innymi dziedziniec, salę rozpraw, salę balową, wieżę zamkową oraz podziemia dawnego więzienia 

- przekazują Rzeszowskie Piwnice.

Nie wszyscy mieszkańcy zdążyli zwiedzić nasz piękny zamek rok temu, dlatego teraz jest idealna okazja, by wybrać się na taką wycieczkę. Bilety są dostępne na stronie internetowej Rzeszowskich Piwnic. 

Zamek Rzeszowski to w tej chwili teren Sądu Okręgowego. Został wybudowany w latach 1902-1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Jest usytuowany pomiędzy aleją Pod Kasztanami, aleją Lubomirskich, ulicą Chopina, placem Śreniawitów oraz ulicą płk. Lisa-Kuli. Jak informują kroniki, pierwsza konstrukcja obronna powstała w tym miejscu najprawdopodobniej już w XVI wieku. Później Mikołaj Spytek Ligęza wybudował tam swój dwór obronny, a od 1637 roku zamek stał się własnością rodziny Lubomirskich.

W czasach II wojny światowej i niemieckiej okupacji zamek miał swoje czarne karty w historii, ponieważ stał się miejscem śmierci wielu tysięcy Polaków. Podobnie było w czasach PRL-u, kiedy to w okresie stalinizmu dochodziło tam do tortur i egzekucji członków ruchu oporu i działaczy antykomunistycznych. Od 1981 roku obiekt przestał być więzieniem i odtąd pełni rolę siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

Zwiedzający podczas wycieczki odwiedzą m.in. m.in. zamkowy dziedziniec, dwie duże sale bankietowe, salę rozpraw oraz podziemia. 

reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama