reklama
reklama

Już wkrótce zwiedzanie Zamku Lubomirskich. Gdzie można odebrać darmowe wejściówki? [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Już wkrótce zwiedzanie Zamku Lubomirskich. Gdzie można odebrać darmowe wejściówki? [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
43
zdjęć

Zamek Lubomirski w Rzeszowie | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
PodkarpacieJuż w dniach 19-20 sierpnia pojawi się możliwość zwiedzenia jednej z wizytówek stolicy Podkarpacia, czyli Zamku Lubomirskich który obecnie stanowi siedzibę Sądu Okręgowego w Rzeszowie. Gdzie odbierzecie wejściówki?
reklama

Zamek Lubomirskich to jeden z głównych zabytków miasta Rzeszowa, który został wybudowany w latach 1902-1906 na miejscu dawnego zamku Lubomirskich. Jest usytuowany pomiędzy aleją Pod Kasztanami, aleją Lubomirskich, ulicą Chopina, placem Śreniawitów oraz ulicą płk. Lisa-Kuli. Jak informują kroniki, pierwsza konstrukcja obronna powstała w tym miejscu najprawdopodobniej już w XVI wieku. Później Mikołaj Spytek Ligęza wybudował tam swój dwór obronny, a od 1637 roku zamek stał się własnością rodziny Lubomirskich.

W 1820 roku, czyli w trakcie zaborów, obiekt przejęły władze austriackie, które zaadaptowały go do celów sądowniczych i więziennych. Niestety na początku XX wieku zamek wyburzono, co było spowodowane złym stanem konstrukcyjnym budynku. Z tego czasu zachowały się jedynie wieża bramna oraz bastionowe fortyfikacje. W czasach II wojny światowej i niemieckiej okupacji zamek miał swoje czarne karty w historii, ponieważ stał się miejscem śmierci wielu tysięcy Polaków. Podobnie było w czasach PRL-u, kiedy to w okresie stalinizmu dochodziło tam do tortur i egzekucji członków ruchu oporu i działaczy antykomunistycznych. Od 1981 roku obiekt przestał być więzieniem i odtąd pełni rolę siedziby Sądu Okręgowego w Rzeszowie.

reklama

Urząd Miasta już od 2005 roku planował przejąć Zamek Lubomirskich i przenieść do niego Muzeum Okręgowe. Aby to się jednak wydarzyło, konieczne jest wybudowanie nowego budynku Sądu Okręgowego. W lutym 2023 roku podpisano akt notarialny pomiędzy Ministerstwem Sprawiedliwości i Miastem Rzeszów, na mocy którego miasto przekazało ministerstwu teren przy ul. Dołowej, gdzie ma powstać nowa siedziba sądu. Według planów, ma to się stać w ciągu trzech lat.

Zamek Lubomirskich otworzył się z kolei dla zwiedzających już w czerwcu. Wtedy zorganizowano dni, w których chętni mogli zwiedzić to miejsce wraz z przewodnikiem. Teraz na rzeszowian i turystów czeka kolejna możliwość zobaczenia wnętrza i zbiorów znajdujących się w tym obiekcie. Już od 14 sierpnia w Instytucie Pamięci Narodowej w Rzeszowie (przy ul. Słowackiego 18) będzie można odbierać bezpłatne wejściówki na zwiedzanie, które odbędzie się w dniach 19-20 sierpnia.

reklama

Samo zwiedzanie odbędzie się zatem w kolejny weekend (sobotę i niedzielę) w godzinach od 12:00 do 16:00. Piętnastoosobowe grupy po Zamku Lubomirskich oprowadzać będą pracownicy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego oraz Instytutu Pamięci Narodowej. Zwiedzający odwiedzą wówczas m.in. zamkowy dziedziniec, dwie duże sale bankietowe, salę rozpraw oraz podziemia.

Zwiedzający zobaczą jedną z dawnych cel, w których więziono m.in. żołnierzy podziemia niepodległościowego, gdzie znajduje się ekspozycja oraz sporo artefaktów podarowanych czy odnalezionych w trakcie badań Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN. Pod zamkiem znajduje się zamurowane pomieszczenie, w który w czasach komunistycznych dokonywano egzekucji, ale wejście do niego nie zostało na razie odnalezione

reklama

- informuje rzeszowski oddział IPN.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama