Reklama

Z Rzeszowa do Jasionki koleją. Powstaje wiadukt nad drogą krajową nr 9 w Rudnej Małej [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują budowę połączenia kolejowego do lotniska w Jasionce. Ważnym elementem przy realizacji - blisko 5 km linii, stanowiącej połączenie Rzeszowa z Międzynarodowym Portem Lotniczym w Jasionce jest wiadukt nad drogą krajową nr 9 Rzeszów – Warszawa.

Szybki i wygodniejszy dojazd koleją z centrum Rzeszowa na lotnisko - taki ma być m.in. efekt przedsięwzięcia PLK S.A., prowadzonego w ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA. Celem projektu jest budowa linii kolejowej do Portu Lotniczego Rzeszów – Jasionka, budowa dodatkowych przystanków kolejowych, mijanek, obiektów inżynierskich, parkingów w systemie park and drive oraz montaż stojaków rowerowych.

Nowoczesna infrastruktura, jaka powstanie w ramach PKA, ma zachęcić do częstszego korzystania mieszkańców regionu z przejazdów kolejowych. Za te pieniądze  zmodernizowanych zostanie kilkadziesiąt przystanków, a kilkanaście kolejnych powstanie od podstaw. Wybudowane lub przebudowane zostaną także drogi dojazdowe i parkingi, dodatkowo powstaną chodniki i stojaki na rowery. W ramach inwestycji powstanie także łącznik kolejowy między Rzeszowem a lotniskiem w Jasionce.

- Obecnie prowadzone są prace obejmujące budowę nowego obiektu m.in. roboty ziemne wraz z budową nasypu i montaż konstrukcji stalowej na podporach tymczasowych. Docelowo, będzie jednoprzęsłowa, stalowa konstrukcja kratownicowa, posadowiona na żelbetowych przyczółkach. Obiekt o długości ponad 50 m, zapewni bezkolizyjny ruch pociągów na trasie do lotniska oraz bezpieczną i sprawną komunikację drogową pod torami.

- informuje Dorota Szalacha, rzecznik prasowy PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Nowa linia do lotniska jest w zakresie budowy i modernizacji linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, realizowanej przez PLK S.A. za nieco ponad 314 mln zł netto w ramach większego projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej”.

Współfinansowanie jest ze środków unijnych, z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł. Zakończenie inwestycji planowane jest w III kwartale 2023 r. Planowane działania mają prowadzić do ograniczenia udziału ruchu samochodowego w centrum miasta aglomeracyjnego, poprawy spójności terytorialnej i gospodarczej oraz dostępności do regionalnych ośrodków miejskich, oraz ograniczenia negatywnego wpływu transportu na środowisko.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy