reklama

Wycinka drzew nad Wisłokiem w Rzeszowie. Czym była spowodowana? Ma to związek z odmulaniem Wisłoka [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Wycinka drzew nad Wisłokiem w Rzeszowie. Czym była spowodowana? Ma to związek z odmulaniem Wisłoka [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
12
zdjęć

Wycinka drzew nad Wisłokiem w Rzeszowie | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Wiadomości Niedawno nad Wisłokiem została wykonana wycinka kilkudziesięciu drzew. Mieszkańcy Rzeszowa mocno zaniepokoili się sytuacją, a niektórzy sugerowali nawet kolejną inwestycję deweloperską. Jak się okazuje, teren został wyczyszczony w związku z kolejnym etapem odmulania rzeki.
reklama

Czy ktoś wie o co chodzi z tą wycinką drzew na Lisiej Górze? Bo wygląda jak coś pod inwestycję

- zapytał anonimowo jeden z użytkowników facebookowej grupy Sąsiedzi Rzeszów.

Jak się dowiedzieliśmy, wycięcie drzew na terenie rzeszowskich bulwarów nie jest związane z deweloperską inwestycją. Okazuje się, że przedsięwzięcie zrealizowano pod kątem przygotowania terenu do składowania tego, co zostanie wydobyte z Wisłoka podczas kolejnego etapu odmulania rzeki.

Jak dowiedzieliśmy się w Regionalnym Zarządzie Gospodarki Wodnej w Rzeszowie, wycinka drzew została zaplanowana przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie (Zarząd Zlewni w Krośnie), a prace były przeprowadzone zgodnie z decyzją wydaną przez prezydenta miasta Rzeszowa. Ponadto zadanie zostało zgłoszone do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wycinka drzew została zaplanowana w ramach przygotowania terenu pod składowanie urobku, który zostanie wydobyty w trakcie planowanych na ten rok prac odmuleniowych. Realizacja powyższych prac wynika z konieczności utrzymania trwałości zakończonego w 2022 roku projektu pod nazwą „Odtworzenie pierwotnej pojemności zbiornika przystopniowego Rzeszów na rzece Wisłok”, który został sfinansowany ze środków Unii Europejskiej

- przekazała nam Katarzyna Tokarz, rzecznik prasowy Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Rzeszowie.

Zgodnie z wydaną decyzją, wycinkę zakończono już 29 lutego, a usuniętych zostało 31 sztuk wierzby białej i 7 sztuk olchy.

Należy podkreślić, że kierując się troską o zachowanie walorów przyrodniczych i estetycznych, Zarząd Zlewni w Krośnie jeszcze w tym roku dokona nasadzeń zastępczych blisko 100 drzew, w tym m.in. grabów pospolitych, klonów czerwonych i dębów błotnych o wartości kilkudziesięciu ty. zł. Zgodnie z ustaleniami dokonanymi z Urzędem Miasta Rzeszowa, nasadzenia zostaną wykonane na działkach zlokalizowanych pomiędzy Wisłokiem a ul. Grabskiego, czyli będących własnością Gminy Miasta Rzeszów

- zaznacza nasza rozmówczyni.

Przedstawicielka PGW Wody Polskie podkreśliła, że przed rozpoczęciem prac, w Urzędzie Miasta Rzeszowa przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, w których uczestniczyli przedstawiciele stowarzyszeń ekologicznych działających na terenie Rzeszowa oraz przedstawiciele mieszkańców ul. Grabskiego w Rzeszowie.

Pozwoliło to na wypracowanie rozwiązania satysfakcjonującego dla każdej ze stron, w tym m.in. uzgodnienie ilości i gatunków nasadzeń zastępczych

- słyszymy.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama