reklama
reklama

Wszystkich Świętych na cmentarzu Pobitno. Rzeszowianie wspominają zmarłych i kwestują na rzecz ubogich [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Wszystkich Świętych na cmentarzu Pobitno. Rzeszowianie wspominają zmarłych i kwestują na rzecz ubogich [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
40
zdjęć

Rzeszowianie wspominają zmarłych w dniu Wszystkich Świętych | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościRzeszowianie i przyjezdni tłumnie ruszyli na cmentarze w uroczystość Wszystkich Świętych, aby odwiedzić groby swoich bliskich zmarłych. My odwiedziliśmy dzisiaj cmentarz Pobitno przy ulicy Lwowskiej, gdzie przez cały dzień trwa kwesta dla ubogich i bezdomnych.
reklama

1 listopada w całym kraju kościół katolicki obchodzi uroczystość Wszystkich Świętych. Z czym wiąże się ten dzień?

Oddajemy cześć tym, którzy już weszli do chwały niebieskiej, czyli zostali ogłoszeni błogosławionymi lub świętymi. W ten sposób kościół chce pokazać kierunek, inspirację dla każdego katolika i chrześcijanina, czyli dążenie do świętości poprzez naśladowanie tych, którzy już świętość osiągnęli

- mówił nam rzecznik Archidiecezji Przemyskiej, ksiądz Bartosz Rajnowski.

Rzeszowianie licznie pojawili się na cmentarzach w stolicy Podkarpacia, aby wspomnieć swoich bliskich zmarłych, a także położyć na nagrobkach kwiaty i zapalić znicze symbolizujące zmartwychwstanie. Tak było też na cmentarzu Pobitno usytuowanym przy ul. Lwowskiej oraz al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.

reklama

Przy bramach tej nekropolii trwała już kwesta na rzecz ubogich i bezdomnych organizowana przez Rzeszowskie Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta. Na cmentarzach kwestuje dziś ponad 1500 wolontariuszy, wśród których jest prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, a także uczniowie szkół podstawowych i liceów oraz wolontariusze. Warto wspomnieć, że podczas zeszłorocznej kwestii udało się uzbierać ponad 170 tysięcy złotych.

Motywem przewodnim podczas święta zmarłych jest jednak oczywiście wspomnienie i modlitwa za tych, którzy odeszli.

Tempo życia jest w dzisiejszych czasach tak duże, że czasem niektórzy zapominają odwiedzić groby bliskich, albo po prostu nie mają na to czasu. Tradycja święta zmarłych jest w Polsce dobrym czasem na chwile zadumy i możliwością przypomnienia sobie o tych, których już z nami nie ma. Warto jednak pamiętać o nich nie tylko od święta

reklama

- powiedziała nam pani Maria, która podkreśliła że odwiedza bliskich na cmentarzu nie tylko w dniu Wszystkich Świętych, ale po każdej niedzielnej mszy świętej.

Dodajmy, że cmentarz Pobitno w Rzeszowie został otwarty 1 stycznia 1910 roku i obecnie jego powierzchnia wynosi 7 hektarów. W trakcie I wojny światowej pochowano tutaj około 2500 żołnierzy różnych nacji. Na tej nekropolii są także zbiorowe mogiły Polaków z okresu II wojny światowej i czasów okupacji niemieckiej, a także żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach kampanii wrześniowej. Możemy tutaj znaleźć również mały cmentarzyk żołnierzy Wojska Polskiego poległych w walkach z Ukraińską Armią Powstańczą.

Na cmentarzu Pobitno pochowani są m.in.: major Wojska Polskiego Leopold Lis-Kula, oficer Armii Krajowej Tadeusz Pleśniak, oficer Legionów Polskich Alfred Pastuszeńko, duchowny i działacz społeczny Józef Jałowy, aktor Wojciech Deneka, a także znani sportowcy jak m.in. Bogusław Adamowicz, Zofia Bilor, Adam Bilor, Dawid Kostecki, Stanisław Małecki, czy Stanisław Majcher.

reklama

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama