Po wyborach samorządowych, w których obywatele wybierali także swoich przedstawicieli do sejmiku wojewódzkiego, nadszedł czas na pierwszą sesję. W „regionalnym parlamencie” zasiada łącznie 33 radnych, wśród których 21 jest zrzeszonych w klubie Prawa i Sprawiedliwości, 6 reprezentuje Koalicję Obywatelską, 4 klub radnych PSL Trzecia Droga, a także 2 – Konfederację.
Podczas obrad ukształtowały się wojewódzkie władze. Już po raz czwarty z rzędu marszałkiem na pięcioletnią kadencję został Władysław Ortyl. 69-latek pochodzący z Mielca był jedynym kandydatem na to stanowisko. Po tajnym głosowaniu okazało się, że za jego kandydaturą głosowało 23 radnych, a 9 było przeciwnych. Nikt nie wstrzymał się od głosu.
Bardzo dziękuję tym, którzy na mnie zagłosowali, a tych którzy na mnie nie zagłosowali będę się starał przekonać, że będę jako przewodniczący reprezentował wszystkich radnych. Chcę zadeklarować, że mobilność, intensywność pracy, dynamika szukania środków oraz zabiegania o ważne inwestycje i dobre decyzje dla regionu, będą takie same, jak dotychczas. Bycie marszałkiem to wielkie wyzwanie. Ja nigdy nie podejmowałem decyzji w kategoriach polityki. Realizowane inwestycje, dotyczące dróg, kolei, rozwoju szpitali, rozbudowy infrastruktury różnego typu ważnej dla regionu, inwestycje w chodniki, szkoły czy zabytki – nigdy nie kierowałem się kwestiami innymi, niż dobro mieszkańców i dobro województwa. I dalej tak to chcę traktować
- podkreślił marszałek Ortyl.
Ponadto na czele sejmiku województwa VII kadencji, jako przewodniczący, stanął Jerzy Borcz. W głosowaniu uzyskał on 23 głosy poparcia, przy 7 głosach sprzeciwu i 2 wstrzymujących się.
Do prezydium sejmiku, na jego wiceprzewodniczących radni województwa wybrali: Joannę Bril, Renatę Knap oraz Czesława Łączaka. Joanna Bril uzyskała 22 głosy poparcia, a na Renatę Knap i Czesława Łączaka zagłosowało po 23 radnych. Wicemarszałkami województwa zostali Piotr Pilch i Karol Ożóg. Obaj wicemarszałkowie w głosowaniu uzyskali 22 głosy aprobaty, 1 radny wstrzymał się od głosu, a 9 głosów było przeciwnych.
Skład zarządu województwa VII kadencji, zaproponował tuż po swym wyborze, właśnie marszałek Władysław Ortyl. W tym gronie były kobiety - Małgorzata Jarosińska-Jedynak (21 głosów poparcia, 10 głosów przeciwnych) oraz Anna Huk (22 głosy za, 9 głosów przeciwnych). Dodajmy, że klub KO złożył oświadczenie, że nie popiera zarządu województwa, w związku z czym to właśnie ten klub zgłosił kandydata przewodniczącego komisji rewizyjnej. Ta funkcja przypadła Krzysztofowi Kłakowi.
W czasie pierwszej sesji sejmiku wybrani zostali również przewodniczący sejmikowych komisji. Delegatami do Zgromadzenia Ogólnego Związku Województw Rzeczypospolitej Polskiej zostali radni Ewa Draus i Bogdan Romaniuk oraz – z racji pełnionej funkcji marszałek Władysław Ortyl i przewodniczący Jerzy Borcz. Przewodniczącym Komisji Głównej Sejmiku Województwa Podkarpackiego został przewodniczący sejmiku Jerzy Borcz.
Przewodniczącymi poszczególnych komisji sejmiku zostali ponadto:
- Komisji Budżetu, Mienia i Finansów – Marcin Fijołek,
- Komisji Rozwoju Regionalnego – Kamila Piech,
- Komisji Gospodarki i Infrastruktury – Stefan Bieszczad,
- Komisji Edukacji, Kultury i Kultury Fizycznej – Ewa Draus,
- Komisji Współpracy z Zagranicą, Turystyki i Promocji – Sabina Południak,
- Komisji Ochrony Zdrowia, Polityki Prorodzinnej i Społecznej – Stanisław Kruczek,
- Komisji Rolnictwa, Rozwoju Obszarów Wiejskich i Ochrony Środowiska – Jerzy Paul,
- Komisji Bezpieczeństwa Publicznego i Zatrudnienia – Jerzy Cypryś,
- Komisji Skarg, Wniosków i Petycji – Bogdan Romaniuk,
- Komisji Karpackiej – Mateusz Lechwar,
- Komisji Łączności z Polakami za Granicą – Jacek Magdoń.
Wśród gości obrad pierwszej sesji znaleźli się posłowie RP: Ewa Leniart, Teresa Pamuła, Rafał Weber, Marcin Warchoł oraz senator Jerzy Jodłowski oraz kilku radnych województwa poprzednich kadencji.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.