Zimowy Wisłok – kraina lodu i ciszy
Nasz fotoreporter wybrał się na spacer wzdłuż Wisłoka, do rezerwatu przyrody Lisia Góra. Lód pokrył niemal całkowicie powierzchnię wody, tworząc miejscami gładką, błyszczącą taflę, a w innych rejonach chropowatą warstwę poprzecinaną drobnymi pęknięciami. Zacumowane przy brzegach łodzie wyglądają, jakby zapadły w zimowy sen.Nad rzeką unosi się aura spokoju – szum wody niemal zanikł, a jedyne dźwięki, które można usłyszeć, to trzask pękającego lodu i sporadyczne krakanie wron, krążących nad zamarzniętym korytem.
Mroźny krajobraz Wisłoka zachwyca surowym pięknem
Gałęzie drzew pochylają się nad taflą lodu, choć brakuje im białego puchu. Wśród nich można dostrzec stada ptaków szukających schronienia. Czasami po lodzie przechadzają się odważniejsze zwierzęta – ślady lisów i saren to dowód na to, że natura nie śpi nawet w największy mróz.Zimowy Wisłok ma w sobie coś magicznego. To miejsce, gdzie czas zwalnia, a przyroda ukazuje swoje spokojniejsze, lecz równie fascynujące oblicze. Spacerując jego brzegiem, można na chwilę oderwać się od codzienności i poczuć, jak natura przygotowuje się do wiosennego przebudzenia.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie
Podziwiając zimową scenerię, należy pamiętać o bezpieczeństwie. Wchodzenie na lód na rzece jest skrajnie niebezpieczne! W przeciwieństwie do zamarzniętych jezior czy stawów lód na rzece nigdy nie jest w pełni stabilny – pod spodem nadal płynie woda, która osłabia jego strukturę. Nawet jeśli powierzchnia wydaje się gruba, w rzeczywistości może być cienka i krucha. Każdego roku dochodzi do tragicznych wypadków związanych z załamaniem się lodu pod człowiekiem.Brzeg Wisłoka patrolowany jest policję, zwłaszcza teraz, w okresie ferii zimowych. Zimowy Wisłok to piękne miejsce na spacer, ale należy go podziwiać z bezpiecznej odległości – z brzegu. Nie warto ryzykować życia dla chwili na lodowej tafli.
Zobaczcie zdjęcia naszego fotoreportera pod tym artykułem
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.