Żywienie w żłobkach powinno być zgodne z normami żywienia, jakie w 2017 roku zaktualizował Instytut Żywności i Żywienia. Po nowelizacji ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, która weszła w życie w styczniu br., kierownicy żłobków w wielu rejonach Polski i intendenci zgłaszali potrzebę wprowadzenia prostych narzędzi i pomocy, które ułatwią wprowadzenie wytycznych.
- Większość placówek sprawujących opiekę nad dziećmi do lat 3 nadal nie ma wykwalifikowanych osób odpowiedzialnych za jakość żywienia. Dlatego uznaliśmy, że niezbędne jest wprowadzenie prostych narzędzi ułatwiających zastosowanie norm i zaleceń dotyczących prawidłowego postępowania w żywieniu zbiorowym najmłodszych dzieci. To, w połączeniu z edukacją personelu, pomoże wszystkim małym dzieciom właściwą i zdrową dietę.
– mówi dr hab. n. med. Halina Weker ze Stowarzyszenia „Zdrowe Pokolenia”.
Winogrono tylko w ćwiartkach. To bardzo ważne
W Rzeszowie, w jednym ze żłobków doszło we wtorek, 11 lipca do tragedii. 3-letnie dziecko zadławiło się winogronem. Pomimo podjętej próby ratowania go, niestety dziecko zmarło. W mediach społecznościowych pojawiły się dyskusje, o tym, jak radzić sobie w takich sytuacjach, czy personel dysponuje odpowiednim sprzętem oraz, czy posiłki takie jak winogrona są dla dzieci odpowiednie .
- Gdyby rodzice byli świadomi tego, że niepokrojone winogrona mogą spowodować śmierć dziecka, udałoby się uniknąć wielu tragedii. Winogrona to jedne z najczęstszych produktów żywnościowych powodujących u dzieci śmierć przez zakrztuszenie się. Gorsze od winogron są tylko parówki, landrynki i orzeszki ziemne. Należy pamiętać, że podawanie dzieciom małych, okrągłych owoców może być niebezpieczne.
- twierdzą brytyjscy naukowcy na łamach "The Guardian".
Winogrona dla dzieci i niemowląt - tak czy nie
Okrągły owoc może zatkać tchawicę, wtedy życie dziecka jest poważnie zagrożone. Zatrzymanie oddychania i brak dopływu tlenu do organizmu prowadzi do śmierci z uduszenia w ciągu kilku minut. Nie ma nic złego w podawaniu dziecka winogrona, jedynie musimy pamiętać o wszelkich procedurach ostrożności, takich jak odpowiednie podanie owocu w ćwiartkach, ale też ważne jest pilnowanie dziecka, by przyjęty posiłek dokładnie gryzło przed połknięciem.Winogrona mają bardzo dużo właściwości odżywczych, które dzieci jak najbardziej powinny przyjmować. Podawanie winogron może zmniejszyć ryzyko zapalenia oskrzeli, astmy i innych typowych problemów z oddychaniem, które są powszechne u dzieci. Winogrona zawierają dużą ilość błonnika
- Niektóre owoce mają konsystencję lub kształt, który może zwiększyć ryzyko zakrztuszenia się. Jeśli więc podajemy dziecku owoce w kawałkach lub do samodzielnego jedzenia, to ważne, aby to były owoce miękkie. Owoce twarde, np. jabłka, gruszki, winogrona stwarzają ryzyko zadławienia dziecka. Badania pokazują, że dzieci najczęściej krztuszą się właśnie surowym jabłkiem! To dlatego, że łatwo odłamać kawałek, nawet jeśli maluch nie ma zębów, ale rozdrobnienie tego kawałka jest trudne. Może się on wyślizgnąć spomiędzy dziąseł w trakcie próby rozdrabniania i wpaść do dróg oddechowych. Podobnie może się stać, jeśli podajesz dziecku winogrono w całości. Najlepiej podawać je pokrojone wzdłuż lub na mniejsze kawałki.
- informuje dietetyk Małgorzata Jackowska (malgorzatajackowska.com)
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.