Po wielkosobotnim święceniu pokarmów wierni adorują Groby Pańskie. Tegoroczny grób Jezusa Chrystusa w kościele farnym w Rzeszowie jest swoistego rodzaju wymownym apelem, skierowanym do świata. Na bocznych filarach zamieszczone zostały dwie flagi - Polski i Ukrainy. Po nimi znajdują się przesłania do wiernych: "Posłani w pokoju Chrystusa" oraz "Pokój mój wam daję". Nietrudno domyśleć się, że Kościół Katolicki apeluje o zakończenie konfliktu zbrojnego na Ukrainie, w którym giną wierni wielu wyznań.
W kościele pw. Świętego Krzyża w Rzeszowie symboliką Grobu pańskiego jest wielkie serce. To nawiązanie do miłości, które już w Niedzielę Wielkanocną odnowi się w naszych sercach. Ciało Chrystusa spoczywa wśród skał, podobnie jak pierwotny grób Jezusa w Jerozolimie.
Groby Pańskie otoczone są kwiatami i cierniami. Tak też jest w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa. W rzeszowskiej katedrze z grobu Chrystusa płynie przesłanie "Śmierć starła się z życiem". Majestatyczne miejsce nawiązuje do męki Chrystusa, ukrzyżowania, a ostatecznie Jego Zmartchwywstania.
Zgodnie z wielkanocną tradycją grobów strzegą żołnierze, strażacy lub inne służby mundurowe. W rzeszowskiej farze i kościele pw. Świętego Krzyża wartę, nad miejscem spoczynku Chrystusa, pełnią strzelcy, ze Związku Strzeleckiego "Strzelec" w Rzeszowie. W katedrze ciała Jezusa pilnują członkowie straży katedralnej. W tej świątyni panuje także zwyczaj, że do adoracji grobu wierni - od drzwi wejściowych - udają się na kolanach.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.