Reklama

Więcej przypadków boreliozy. Jak wygląda sytuacja w powiecie rzeszowskim?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Więcej przypadków boreliozy. Jak wygląda sytuacja w powiecie rzeszowskim? - Zdjęcie główne

Trwa inwazja kleszczy | foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na spotkanie z kleszczem narażona jest każda osoba, która spędza czas na łonie natury. Mitem jest, że te pasożyty występują tylko w lesie. Kleszcze grasują również w miejskich trawnikach i przydomowych ogródkach.

Niepokojące dane

Jak poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, od początku roku do 15 maja odnotowano 1980 przypadków boreliozy, choroby przenoszonej przez kleszcze. Jest to dość duży wzrost względem ubiegłego roku, kiedy o tej samej porze było ich 1828. Początkowym charakterystycznym objawem boreliozy jest zaczerwienienie w kształcie pierścienia wokół miejsca wkłucia pasożyta. Jednak nie występuje on u wszystkich. Innymi objawami są zawroty i bóle głowy oraz zmęczenie.

Jak wygląda sytuacja w powiecie rzeszowskim?

Na szczęście według danych Wojewódzkiej i Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w powiecie rzeszowskim scenariusz nie jest aż tak pesymistyczny. Do 25 maja boreliozę stwierdzono u 15 osób. W ubiegłym roku do końca maja zanotowano 49 przypadków, a więc bardzo możliwe, że tegoroczne liczby będą o wiele bardziej pozytywne.

38% wszystkich zachorowań boreliozy w 2021 roku w powiecie rzeszowskim dotyczyło osób powyżej 61 roku życia. Drugim największym odsetkiem są mieszkańcy w wieku 46-60, którzy stanowią 28% przypadków. Osoby pomiędzy 31 a 45 rokiem życia to 15%. W grupach wiekowych poniżej 30 lat odsetek nie przekroczył 10%.

Z całej grupy zgłoszonych przypadków 50% to mieszkańcy obszarów wiejskich.

Jak uchronić się przed kleszczami?

Zwykły spacer z psem, czy piknik na Rzeszowskich Bulwarach niestety mogą wystarczyć, aby dopadł nas kleszcz. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie kilku zasad w miejscach, gdzie istnieje takie ryzyko. Przede wszystkim należy zadbać o odpowiedni ubiór, który powinien zawierać nakrycie głowy, długie spodnie, bluzę z długimi rękawami (najlepiej przylegającą do ciała) oraz zakryte buty. Oprócz tego warto wyposażyć się w środki odstraszające kleszcze. Zalecane jest również szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.

Po każdym obcowaniu z naturą należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć w zgięciach stawów, pod pachami, w pachwinach oraz fałdach skórnych. Jeśli był to spacer z psem, to nie zapominajmy o naszym pupilu, który jest jeszcze bardziej narażony na wkłucie pasożyta. Ponadto kleszcz może utknąć w sierści, a następnie przejść na naszą skórę.

Co robić, gdy ukłuje mnie kleszcz?

Kleszcza należy jak najszybciej usunąć. Jednak trzeba to zrobić we właściwy sposób. W wielu miejscach można zakupić specjalne pęsety do usuwania pasożyta. Pod żadnym pozorem nie można robić tego bezpośrednio palcami ani poprzez natłuszczanie, które może spowodować wymioty kleszcza i szybsze przedostanie się bakterii do organizmu.

Osadzonego kleszcza należy chwycić tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze. Następnie miejsce wkłucia dokładnie zdezynfekować i obserwować. W przypadku, gdy pojawi się zaczerwienienie lub inne objawy, natychmiastowo udać się do lekarza.

Lekarz POZ (podstawowej opieki zdrowotnej) ma możliwość wystawienia skierowania na szczegółowe badania w kierunku boreliozy.

kleszcze

fot. Lasy Państwowe

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy