Reklama

Wergiliusz Gołąbek honorowym obywatelem miasta Rzeszowa. Wyróżnienie także dla Alicji Haszczak i Marty Gutowskiej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Kapituła przyznała tytuł honorowego obywatela miasta Rzeszowa Wergiliuszowi Gołąbkowi. Uchwała w tej sprawie zapadła 29 grudnia podczas ostatniej tegorocznej sesji rady miasta. Radni wyrazili również aprobatę nadaniu Alicji Haszczyk oraz Marty Gutowskiej honoru zasłużonych dla miasta.

Kapituła jednogłośnie stwierdziła nadanie tytułu honorowego obywatela Rzeszowa doktorowi Wergiliuszowi Gołąbkowi. 

- Tę szczególną godność nadaje się wieloletniemu twórcy i propagatorowi życia kulturalnego, naukowego oraz gospodarczego miasta Rzeszowa. Człowiekowi, który poprzez prowadzenie konsekwentnej polityki rozwoju Filharmonii Podkarpackiej, a w ramach jej działalności także Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, przyczynił się znacząco do ugruntowania ich pozycji w świecie artystycznym Europy. Natomiast poprzez niestrudzone podnoszenie kompetencji naukowych i umiędzynaradawianie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, rozsławił miasto jako prezentujące wysoki, wielokierunkowy poziom nauczania oraz przyjazne ludziom różnych narodowości.

- czytamy w uchwale.

Muzyka - wielka miłość i pasja

Wergiliusz Gołąbek urodził się w 1948 roku w Białej Wielkiej w województwie świętokrzyskim. W okresie od 1980 roku do 2006 roku związany był z Filharmonią Rzeszowską, z przerwą od 1988 – 1989 r. W czasie tej przerwy współpracował i kierował słynną Orkiestrą Wojciecha Rajskiego, znaną obecnie jako Polska Filharmonia Kameralna Sopot. 

Wergiliusz Gołąbek od 1990 r. objął funkcję dyrektora naczelnego Filharmonii w Rzeszowie i wówczas rozpoczął się okres znaczącej rozbudowy i doskonalenia zespołu artystycznego. Dyrektor zapewnił filharmonikom rzeszowskim dobre warunki do rozwoju i do systematycznego podnoszenia poziomu artystycznego. Stawiał wysokie wymagania muzykom i artystom, którzy sumienną pracą starali się im sprostać. Filharmonia w Rzeszowie pełniła w tym okresie rolę centrum kultury muzycznej Podkarpacia i była jedną z wiodących instytucji artystycznych w Polsce.

W okresie działalności Wergiliusza Gołąbka rzeszowska orkiestra symfoniczna zaliczana była do najlepszych w Polsce, a festiwal w Łańcucie, utrwalił swoją pozycję wśród najbardziej prestiżowych imprez muzycznych w Europie. Pod kierownictwem Pana dra Wergiliusza Gołąbka zarówno orkiestra Filharmonii Podkarpackiej w Rzeszowie, jak i Polska Filharmonia Kameralna w Gdańsku, nagrały wiele płyt, między innymi dla wytwórni amerykańskich, europejskich oraz polskich.

Z Wyższą Szkołą Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie Pan Wergiliusz Gołąbek związał się w 2003 roku, na początku jako pracownik naukowo-dydaktyczny, potem prorektor ds. nauczania. W latach 2012-2016 pełnił funkcję prorektora ds. rozwoju i współpracy. Był odpowiedzialny za spójną politykę rozwoju WSIiZ, budowanie pozytywnego wizerunku uczelni oraz kontakty z otoczeniem społecznogospodarczym. W latach 2016-2022 pełnił funkcję rektora WSIiZ - największej niepublicznej uczelni wyższej w województwie podkarpackim. 

Symboliczna więź

Pan Wergiliusz Gołąbek jest również laureatem Nagrody Miasta Rzeszowa.Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski i Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nadawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od 1 czerwca 2022 został Wiceprezydentem WSIiZ. W czasie obrad, członkowie Posiedzenia Senatu WSIiZ - 24 maja 2022 r. - podjęli jednogłośnie decyzję o przyznaniu Panu Wergiliuszowi Gołąbkowi medalu BENE MERITUS DE ACADEMIA (Zasłużony dla WSIiZ). 

- Dlatego nadanie Honorowego Obywatelstwa Miasta Rzeszowa Panu Wergiliuszowi Gołąbkowi będzie symbolicznym potwierdzeniem więzi, która łączy go z tym miastem od wielu lat, a jednocześnie podziękowaniem za żywy przykład patriotyzmu lokalnego i promocję Rzeszowa na arenie międzynarodowej.

- wieńczy uchwała.

- Będąc rzeszowianinem z wyboru, dr Wergiliusz Gołąbek wiele wniósł do rozwoju Miasta Rzeszowa, zarówno w obszarze kultury, jak i nauki. Jego osiągnięcia jako Dyrektora Filharmonii Podkarpackiej do dziś pamiętane są przez rzesze melomanów, zarówno ze względu na poziom reprezentowany przez rzeszowską orkiestrę symfoniczną, jak i  międzynarodową renomę  Muzycznego Festiwalu w Łańcucie. Z kolei sprawując przez 6 lat funkcję Rektora WSIiZ dr Gołąbek konsekwentnie prowadził politykę umiędzynarodowienia uczelni i wzmacniał jej pozycję w świecie nauki, tym samym ugruntowując pozycję Rzeszowa jako miasta o dużym potencjale intelektualnym, miejsca otwartego i przyjaznego. Jego działania to znakomity przykład lokalnego patriotyzmu, połączonego z dbaniem o dobry wizerunek Miasta Rzeszowa na arenie międzynarodowej.

– podkreśla obecny Rektor WSIiZ, dr hab. Andrzej Rozmus

- Od wielu lat współpracuję z drem Wergiliuszem Gołąbkiem i obserwuję jego zaangażowanie na rzecz nie tylko naszej Uczelni, ale także jej szeroko rozumianego otoczenia. Wykłady otwarte, odbywające się w Filharmonii Podkarpackiej i gromadzące zazwyczaj pełną widownię, to w dużej mierze efekt działań dra Gołąbka: jego zabiegów i troski o to, by naukowcy i specjaliści dzieli się swoją wiedzą z jak największą grupą odbiorców. Jestem bardzo dumny z faktu, że dr Gołąbek od 2003 roku jest członkiem zespołu Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania.

- Dr hab. inż. Tadeusz Pomianek, Prezydent WSIiZ.

Do najciekawszych inicjatyw Wergiliusza Gołąbka, zrealizowanych na rzecz mieszkańców Rzeszowa i nie tylko, należą:

  • Powołanie Akademii 50+, dedykowanej osobom powyżej 50 roku życia, które nadal są aktywne i pragną być cały czas aktywne,
  • Uruchomienie Centrum Kultury i Języka Polskiego, w którym doświadczona kadra zaprasza na certyfikowane kursy języka polskiego,
  • Zorganizowanie we współpracy z „Tygodnikiem Powszechnym” kilku edycji cyklu upowszechniającego naukę „Wielkie pytania w nauce”, podczas którego do wygłoszenia wykładów zapraszane są największe autorytety świata nauki,
  • Zainicjowanie we współpracy z Klasztorem Ojców Dominikanów w Rzeszowie paneli dyskusyjnych „W labiryncie świata”,
  • Uruchomienie w dobie pandemii zdalnie realizowanego cyklu "PRZYBIJ PIĄTKĘ NAUCE", dedykowanego uczniom szkół ponadpodstawowych.
Zasłużone dla miasta

Tytuł zasłużonych dla miasta Rzeszowa przyznany został dwóm paniom. Wszyscy radni przyznali zgodnie honory Marcie Gutowskiej - weterynarz, założycielce Stowarzyszenia Cywilnych Zespołów Ratowniczych z Psami STORAT oraz Alicji Haszczak - wybitna choreograf, założycielka Studenckiego Zespołu Pieśni i Tańca „Połoniny” i istniejącego w Rzeszowie od 14 lat Polonijnego Studium Choreograficznego, wyróżniona m.in. prestiżową nagrodą im. Oskara Kolberga za zasługi dla kultury ludowej oraz medalem Zasłużony dla Kultury Polskiej „Gloria Artis”

Tytuły honorowego obywatela miasta oraz zasłużonego dla miasta Rzeszowa przyznane zostaną 19 stycznia podczas corocznej uroczystej gali.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy