W ciągu ostatniego roku w Rzeszowie przez wzgląd na bezpośrednie powiązanie Ignacego Łukasiewicza z miastem powstało kilka nieoczywistych pomników, których zadaniem jest upamiętnienie polskiego naukowca. Jego rodzina przeprowadziła się do Rzeszowa w latach 30 XIX wieku, w związku z tym pozostawiła po sobie pewne ślady.
Ignacy Łukasiewicz urodził się 8 marca 1822 r. w Zadusznikach pod Mielcem w zubożałej rodzinie szlacheckiej o patriotycznych tradycjach. Po śmierci ojca porzucił naukę w gimnazjum w Rzeszowie i podjął pracę w aptece w Łańcucie jako praktykant. Następnie pracował jako pomocnik aptekarski w Rzeszowie, dokształcając się w tym zawodzie.
Łukasiewicz zasłynął jako wizjoner, który dał podstawy dla przemysłu paliwowego na całym świecie. Wynalezienie lampy naftowej było jedynie wstępem do przedsięwzięć, które zapoczątkowały rozwój przemysłu naftowego na ziemiach polskich. Bez wątpienia na zapoczątkowanym przez Łukasiewicza procesie destylacji ropy naftowej bazuje dziś wiele gałęzi przemysłu chemicznego, kosmetycznego i nowoczesnych technologii
- mozna przeczytać na stronie Podkarpackie.eu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.