Szachy zdobyły serca Polaków za sprawą kilku wydarzeń. Oczywiście już wcześniej jedna z najpopularniejszych strategicznych gier planszowych była bardzo popularna, jednak m.in. dzięki sukcesom Jana Krzysztofa Dudy, który pokonał m.in. mistrza świata Magnusa Carlsena, w naszym kraju zapanowało pozytywne szachowe „szaleństwo”.
Już w dniach 8-12 listopada odbędą się XV Mistrzostwa Rzeszowa w Szachach, które wyłonią najlepszych szachistów w stolicy Podkarpacia. Impreza odbędzie się w kilku kategoriach w Rzeszowskim Domu Kultury (filia Słocina przy ul. Paderewskiego 154). W grupie A wezmą udział zawodnicy z rankingiem 1700 i wyższym. Będzie to turniej klasyfikowany do rankingu Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE). Grupa B przyniesie zmagania juniorek i juniorów z roczników 2009-2012 oraz seniorów z rankingiem FIDE i Polskim do 1699. W grupie C zmierzą się natomiast juniorzy i juniorki z rocznika 2013 i młodsi.
Jak powiedział nam współorganizator i sędzia główny turnieju Roman Wąsik, wciąż istnieje możliwość zapisania się do rozgrywek. Dodajmy, że triumfator rywalizacji w grupie A otrzyma puchar, a także nagrodę finansową wysokości 1000 zł. W grupie B wygrana sięgnie 500 zł, a w grupie C na zwycięzcę czekać będzie Puchar Mistrza Rzeszowa w kategorii do 10 lat.
Szachy zyskują popularność w Rzeszowie. Jak trafiłem do tej dyscypliny dwadzieścia lat temu, to grało w nią sześcioro dzieci. Dzisiaj na zajęciach mam ich ponad dwieście. Dobrze, że Rzeszowskiemu Klubowi Kultury udało się nawiązać współpracę z Rzeszowskim Domem Kultury, który ma filie na terenie całego miasta. Dzięki temu dostępność do szachów stała się dla dzieci dużo większa i ładnie się to rozwinęło. Spodziewamy się ponad stuosobowej stawki w Mistrzostwach Rzeszowa
- mówi nam Roman Wąsik, który jest jednocześnie sędzią klasy FIDE.
Nasz rozmówca podkreślił, że sukcesy Jana Krzysztofa Dudy miały bardzo duży wpływ na wzrost popularności szachów w Polsce.
W każdym sporcie sukcesy zawodnika przekładają się na to, że na zajęcia czy treningi zapisuje się coraz więcej dzieci. Z moich wychowanków w tej chwili najmocniejszym szachistą jest 21-letni Miłosz Szpar, który w 2022 roku uzyskał tytuł mistrza międzynarodowego. Do mnie na zajęcia do Rzeszowskiego Domu Kultury trafił już w wieku pięciu lat. Już jako ośmiolatek wygrał mistrzostwa Polski w szachach szybkich i błyskawicznych. Ten sukces też przekłada się na zainteresowanie szachami w Rzeszowie
- słyszymy.
Odniesienie sukcesu w szachach na większą skalę na pewno jest trudne, bo wymaga dużej pracy i zaangażowania już od wieku dziecięcego. A konkurencja jest coraz większa. Dobrym przykładem jest Arek Babiarz, chłopczyk z Rzeszowa który po moich zajęciach startował w Mistrzostwach Świata do lat 8. w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, a także w Mistrzostwach Europy. Żeby tam startować, trzeba być w pierwszej dziesiątce na Mistrzostwach Polski, a na Mistrzostwa Świata wysyłany jest jedynie zwycięzca
- dodaje Roman Wąsik.
Duży rozgłos szachom dał także amerykański miniserial „Gambit królowej”, w którym jedną z głównych ról zagrał Marcin Dorociński. W produkcji, którą obejrzycie na platformie Netflix, obejrzycie niezwykłą historię Beth Harmon (w tej roli Anya Taylor-Joy), która pod koniec lat 50. ubiegłego wieku jako sierota odnosi ogromny sukces szachowy okupiony dręczącymi ją wewnętrznymi demonami. W rolę jej największego rywala, czyli Wasilija Borgowa wcielił się polski aktor Marcin Dorociński.
Kiedy ten serial się pojawił, był wtedy bardzo pozytywny oddźwięk. Sam serial jest bardzo fajnie pokazany, przyjemnie się go ogląda. Na pewno wzrosło wtedy zainteresowanie szachami
- przyznaje Wąsik.
Szczegóły dotyczącej XV Mistrzostw Rzeszowa w Szachach znajdziecie TUTAJ.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.