reklama

W Rzeszowie powstanie tężnia solankowa. Znamy już dokładną lokalizację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

W Rzeszowie powstanie tężnia solankowa. Znamy już dokładną lokalizację - Zdjęcie główne

Na osiedlu Miłocin ma powstać tężnia solankowa | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Miasto Rzeszów chce w najbliższym czasie wydzierżawić od starostwa około 3 hektary ziemi w okolicy Zespołu Szkół Agroprzedsiębiorczości na osiedlu Miłocin. W planie zagospodarowania terenu znajduje się park leśny z powiększoną tężnią solankową.
reklama

Pomysł powstania tężni solankowej to zadanie, które zostały wybrane przez mieszkańców w ramach Rzeszowskiego Budżetu Obywatelskiego. Pomysł istnieje w domyśle od około 3 lat. Wstępny plan zakładał, że tężnia solankowa powstanie na terenie parku szkolnego, znajdującym się przy Zespole Szkół Agroprzedsiębiorczości. Ogłoszono nawet przetarg na wybór firmy, która miałaby podjąć się opracowania koncepcji oraz odpowiedniej dokumentacji projektowej. Jednak owy przetarg nigdy nie doczekał się rozstrzygnięcia.

Głos w tej sprawie zabrał konserwator zabytków 

Konserwator zabytków zwrócił uwagę, że nie jest to najlepsza lokalizacja na tego typu obiekt. Dlatego też chcemy tężnię przesunąć w inne miejsce i zrobić ją okazalszą, niż planowaliśmy

- informuje Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta.

Plany uległy lekkiej zmianie

Trwają rozmowy prezydenta ze starostą rzeszowskim na temat możliwości wydzierżawienia od starostwa około trzech hektarów terenu zielonego, abyśmy mogli urządzić tam park leśny. Nie ma jeszcze ostatecznych decyzji, ale wierzymy, że to się uda pozytywnie dograć

- dodaje.

Tężnia będzie jednym z elementów parku na Miłocinie. Podczas ostatniego spotkania prezydenta miasta z mieszkańcami osiedla była mowa o dzierżawie na okres przynajmniej 10 lat. Nie wiadomo jednak, kiedy dojdzie do sfinalizowania rozmów.

Jak ma wyglądać?

Tężnia, jak zakładano, ma być o konstrukcji drewnianej, z wypełnieniem z gałązek tarniny lub witek wierzbowych. Wokół niej mają zostać ustawione ławki, posadzone ozdobne rośliny. Miejsce to ma tworzyć strefę relaksacyjno - zdrowotną.

Biuro Rozwoju Miasta miało już wstępnie opracowaną koncepcję parku leśnego. Być może część tych pomysłow uda się wykorzystać. To m.in. ścieżki rowerowe, pergole z siedziskami, hamaki rozwieszone między drzewami, małe obserwatorium z lunetami.

Zabytkowy park przeszedł rewitalizację w 2018 roku. W ramach remonty powstały nowe alejki, drewniane mostki, tablice czy plac zabaw dla najmłodszych.

 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama