Reklama

W Rzeszowie powstanie ogród deszczowy. Połączy przyjemne z pożytecznym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

W Rzeszowie powstanie ogród deszczowy. Połączy przyjemne z pożytecznym - Zdjęcie główne

Wizualizacja ogrodu | foto Zarząd Zieleni Miejskiej w Rzeszowie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nad Wisłokiem, w pobliżu rezerwatu „Lisia Góra”, powstanie pierwszy w Rzeszowie ogród deszczowy. Co się w nim znajdzie?

Ten zyskujący popularność rodzaj zagospodarowania terenu stanowi odpowiedź na coraz częściej występujące w Polsce deficyty wody i susze. Wbrew pozorom sytuacja hydrologiczna naszego kraju nie należy do najlepszych, a postępujące zmiany klimatyczne, rosnąca urbanizacja czy niszczenie szaty roślinnej tylko ją pogarszają. Dlatego tak wielkim i istotnym wyzwaniem jest rozwój tzw. małej retencji, czyli gromadzenia cennej wody w niewielkich, ale odpowiednio rozmieszczonych zbiornikach.

 

Ogród deszczowy spełnia właśnie taką rolę. Rzeszowska inwestycja, oprócz tego, że zatrzyma wodę spływającą z chodników i ścieżek rowerowych po obfitych opadach, ma również cieszyć oko spacerujących brzegiem Wisłoka mieszkańców. Dlatego też mają się tam znaleźć rośliny przystosowane do terenów podmokłych, takie jak olsza czarna, wierzba purpurowa i liliowiec ogrodowy, a także byliny – m.in. kosaniec syberyjski, knieć błotna, mozga trzcicnowata, krwawnica pospolita, skrzyp zimowy, liliowiec ogrodowy czy rudbekia błyskotliwa. Zgodnie z zapewnieniami Ratusza do posadzenia zaplanowano łącznie około 1700 roślin.

 

 

Ponadto ogród zostanie upiększony mała architekturą i proekologicznymi ozdobami – wykonanymi z wikliny ławkami, sylwetkami zwierząt i altaną oraz drewnianymi domkami dla owadów.

 

 

Wykonawca zostanie wyłoniony w trybie tzw. zapytania ofertowego (a więc z pominięciem procedury przetargowej) i na wykonanie ogrodu będzie miał trzy miesiące od podpisania umowy, którego to miejscy urzędnicy oczekują już w kwietniu.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy