Znak drogowy P-27 wskazuje kierującemu rowerem tor ruchu roweru na jezdni i określa jego kierunek. Radny Daniel Kunysz uważa, że wprowadzenie takich znaków w stolicy województwa byłyby dużym krokiem w usprawnieniu ruchu rowerowego, co za tym idzie, zwiększyłoby poziom bezpieczeństwa.
Pomimo nowelizacji Rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać drogi publiczne i ich usytuowanie, znak P-27 nie jest stosowany w Rzeszowie.
Znak P-23 "rower" stosuje się w celu oznaczenia drogi lub wydzielonego pasa jezdni, przeznaczonych tylko dla rowerów. Znak umieszcza się na wylocie ze skrzyżowania i powtarza nie rzadziej niż co 50 m. Można go stosować na jezdni, z wyjątkiem: pasa ruchu dla rowerów, śluzy dla rowerów i przejazdu dla rowerzystów.
- Obserwujemy coraz większe zakorkowanie miasta, ale również zwiększoną dynamikę przyrostu ruchu rowerowego. Rowerzyści również muszą stać w korkach przy dojeździe do skrzyżowań. Przepisy, choć pozwalają rowerzystom na wyprzedzanie pojazdów z prawej strony, MZD nie wyznaczył sierżantów rowerowych informujących kierujących o takiej możliwości. Sierżanty rowerowe są ważne przy dojazdach do skrzyżowań oraz dojazdach do przejazdów kolejowych, przed którymi tworzą się zatory komunikacyjne.
- tłumaczy Daniel Kunysz, rzeszowski radny.
zdjęcia: Stowarzyszenie Rowerowy Poznań
Co może dać wyznaczenie takich znaków drogowych? Radny uważa, że pozwoli to rowerzystom ominąć korki oraz poinformuje kierowców, aby nie zatrzymywali pojazdów z prawej strony, oczekując w korku. Rower zyska wolną prawą stronę jezdni przy dojeździe do skrzyżowań. - Obecnie takie rozwiązanie nie funkcjonuje w Rzeszowie i znajduje się jeden czy drugi kierowca, który zablokuje prawą stronę tak, żeby rower nie mógł przejechać. Dlatego należy unormować to znakiem P-27. - twierdzi Kunysz.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.