Sadzenie drzew w Parku Papieskim w Rzeszowie to efekt akcji „Po owocach ich poznacie” zainicjowanej przez marszałka województwa podkarpackiego Władysława Ortyla. W tamach tej inicjatywy w parku przy Katedrze pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa zasadzono dziewięć renet kanadyjskich. Liczba ta nie jest przypadkowa, ponieważ 24 marca 1944 roku niemieccy okupanci rozstrzelali właśnie dziewięcioro członków rodziny Ulmów, którzy ukrywali prześladowanych przez hitlerowców Żydów. Śmierć ponieśli wówczas rodzice Wiktoria i Józef, a także dzieci – Stanisława, Barbara, Władysław, Franciszek, Antoni, Maria, a także jeden nienarodzony jeszcze potomek.
Na uroczystości, która odbyła się w towarzystwie padającego śniegu zwiastującego nadchodzącą zimę, uczestniczyli znamienici goście. Wśród nich byli: ambasador RP w Watykanie Adam Kwiatkowski, marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl, prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek, poseł Ewa Leniart oraz wiceprzewodniczący sejmiku podkarpackiego Jerzy Cypryś, a także ks. prałat Jan Szczupak i ks. Witold Burda, czyli postulator procesu beatyfikacyjnego Rodziny Ulmów.
Mam nadzieję, że będziemy się cieszyć owocami, które będą kiedyś na tych drzewach, jak i owocami w wymiarze duchowym w sensie wielkiego wyrazu heroizmu, którym rodzina Ulmów obdarzyła swoich współbraci Żydów. Te jabłonie są już w wielu szkołach województwa i kraju, a nawet w ogrodach pałacu prezydenckiego. Akcja ma charakter rozwojowy
- mówił marszałek Ortyl w krótkim przemówieniu przed zasadzeniem jabłoni. Dodajmy, że drzewka zostały wyhodowane w Arboretum w Bolestraszycach.
Te jabłonie mają nam przypominać o wielkich ludziach, którzy dali nam przykład. To czego byliśmy świadkami w Markowej przy okazji uroczystości beatyfikacyjnych, to przykład i świadectwo, które poszło na cały świat. Jako Polacy potrafimy w trudnych sytuacjach ponieść największą ofiarę
- podkreślał ambasador RP w Watykanie, Adam Kwiatkowski.
Czuję dreszcz emocji, bo Park Papieski ma dla mnie szczególny oddźwięk. Właśnie to miejsce odwiedził ojciec święty Jan Paweł II i to było dla mnie wówczas wielkie przeżycie. Już jako radny miasta Rzeszowa głosowałem za powstaniem miejsca pamięci Ojca Świętego. Lata później sadzimy tu wspólnie te drzewa i urządzamy razem Park Papieski. Teraz pojawi się tu kolejny symbol ku pamięci wybitnej polskiej rodziny
- zaznaczył prezydent Fijołek.
Po przemówieniach, oficjele, a także przedstawiciele polskich rodzin symbolicznie zasadzili pamiątkowe jabłonie podsypując ziemię pod korzenie drzew.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.