Wilki są chronione przez konwencje międzynarodowe, takie jak Konwencja Berneńska, oraz przez przepisy krajowe, które regulują ochronę gatunków zagrożonych. Rozwój infrastruktury, wycinka lasów i urbanizacja powodują zmniejszenie naturalnych obszarów życia wilków, zmuszając je do eksploracji terenów bliższych ludziom.
Gmina Chmielnik ostrzega przed wilkami
Chmielnik w powiecie rzeszowskim ostrzega mieszkańców przed wilkami. Zwierzęta mogą stanowić zagrożenie dla człowieka.
- W przypadku pojawienia się na terenie miejscowości czy posesji wilka oraz dokonania przez drapieżnika różnego rodzaju szkód, stworzenia sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu ludzkiemu, należy niezwłocznie zgłosić zdarzenie do Urzędu Gminy w Chmielniku
- przekazują.
Wilki (2 osobniki) miały także zostać dostrzeżone na terenie wsi Borówka. Gmina przekazała, by mieszkańcy podzielili się zdjęciami lub nagraniami, jeśli takie posiadają.
Dlaczego wilki pojawiają się w pobliżu ludzi?
W pobliżu ludzkich osiedli wilki mogą znajdować łatwe do zdobycia pożywienie, takie jak śmieci, padlina, czy nawet zwierzęta gospodarskie. W wyniku ochrony populacja wilków w wielu regionach wzrosła, a ich zasięg się powiększył, co zwiększa szanse na spotkania z ludźmi. Zwierzęta kopytne, takie jak jelenie, często migrują w pobliże osiedli ludzkich w poszukiwaniu bezpieczeństwa, a wilki podążają za nimi.Ochrona naturalnych siedlisk i poprawa stanu ekosystemów może zmniejszyć potrzebę wilków do migracji w pobliże osiedli ludzkich. Wilki są fascynującymi i potrzebnymi drapieżnikami, ale ich obecność wymaga wspólnych działań na rzecz ochrony i unikania konfliktów.
Rzecznik wyjaśnia
Jakiś czas temu na łamach zaprzyjaźnionego Korso Sanockiego porozmawialiśmy z Łukaszem Lisem, rzecznikiem prasowym Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie. Opowiedział nam m.in. o tym, gdzie w ostatnim czasie zauważono obecność wilków i gdzie można je spotkać najczęściej.
- Najwięcej szkód wyrządzonych przez wilki notujemy na południu Podkarpacia, gdzie populacja wilka jest najliczniejsza. Jednak obserwujemy także większą ilość zgłoszeń na północy województwa. Ofiarą wilków padają głównie zwierzęta hodowlane. Owce, ale zdarzają się przypadki zagryzienia bydła, koni, a także jeleni czy danieli hodowlanych. Wiadomo, gdy wilk dostanie się do zagrody, jest bezwzględny, straty bywają duże.
- zaznacza Łukasz Lis.
Pytanie, jak się bronić przed wilkami, a przede wszystkim, jak zabezpieczyć dostęp do zwierząt hodowlanych. Rzecznik wyjaśnia:
- Należy zastosować odpowiednie ogrodzenie. Dobrym rozwiązaniem jest tzw. pastuch elektryczny. Właściciele mogą z nami współpracować w zakresie zabezpieczenia przed szkodami. My, w zależności od środków, którymi dysponujemy, kupujemy sukcesywnie siatki ogrodzeniowe, pastuchy elektryczne, flądry itp. zabezpieczenia przed wilkami czy niedźwiedziami, które przekazujemy do najbardziej hodowców czy rolników najbardziej narażonych na szkody.
Jeśli są Państwo w posiadaniu nagrań lub zdjęć z wilkami w roli głównej, można się nimi podzielić wysyłając ja na adres rzeszow@korso.pl
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.