Określenie dziewice konsekrowane może się wielu osobom kojarzyć dość staroświecko. Według informacji Centrum Promocji Indywidualnych Form Życia Konsekrowanego funkcjonującego pod patronatem Podkomisji Konferencji Episkopatu Polski, dziewice poświęcone Bogu z natchnienia Ducha Świętego składają zobowiązanie do życia w czystości, aby jeszcze lepiej zgłębiać tajemnice wiary katolickiej i lepiej służyć bliźnim.
Na czym polega sama idea konsekracji?
Konsekracja to z łacińskiego poświęcenie, ofiarowanie. Osoby konsekrowane to osoby, które ofiarują swoje życie Bogu przez życie zgodne z trzema radami ewangelicznymi: ubóstwem, czystością i posłuszeństwem. Osoby konsekrowane dzielą się na kilka grup, wśród których są m.in. siostry zakonne i bracia zakonni. Te dwie grupy liczą najwięcej osób
- mówi nam rzecznik prasowy diecezji rzeszowskiej, ksiądz Tomasz Nowak.
Konsekrowaną może zostać jednak także osoba świecka. W tym gronie są dziewice, ale także wdowy i wdowcy, a także pustelnicy i pustelniczki.
Ogólnie są to osoby działające bez struktur, którzy sami się utrzymują i modlą. Po odpowiednim przygotowaniu i czasie próby, dziewice, wdowy i wdowcy składają uroczyste śluby w obecności biskupa, który konsekruje te osoby. Przez konsekrację zobowiązują się publicznie do życia zgodnego z Ewangelią, do większego zaangażowania w życie Kościoła. Jednocześnie mogą liczyć na modlitwę i wsparcie wspólnoty w Kościele
- tłumaczy przedstawiciel diecezji rzeszowskiej.
Kto może zostać dziewicą konsekrowaną? Okazuje się, że do obrzędu dopuszczone są dziewice, które nigdy nie zawierały małżeństwa, ani nie żyły publicznie w stanie przeciwnym czystości. Takie kobiety podczas uroczystej konsekracji zaświadczają, że wytrwają w życiu czystym oraz poświęconym służbie Kościołowi. Przyszła „Verginetka” będąca kandydatką po zwróceniu się do biskupa diecezjalnego, powinna przedstawić swoją prośbę, a także opinię księdza proboszcza ze swojej parafii, życiorys i świadectwo chrztu.
Czy wiele kobiet decyduje się na drogę życia tak odmienną od współczesnych realiów? Według najbardziej aktualnych statystyk z 2024 roku, w całej Polsce żyje 428 dziewic konsekrowanych. W tym gronie jest zaledwie siedem „Verginetek”, które mieszkają na terenie diecezji rzeszowskiej. Nieco więcej jest ich w diecezji przemyskiej (15). Najwięcej dziewic konsekrowanych funkcjonuje w diecezji krakowskiej, gdzie jest ich 58.
Liczba ta w ostatnich latach sukcesywnie wzrasta. Niemal tyle samo, bo 397, jest wdów konsekrowanych. Wiemy też o jednym wdowcu konsekrowanym. W Polsce żyje też osiem pustelnic i jeden pustelnik
- dodaje ks. Tomasz Nowak.
A czym dokładnie jest życie pustelnicze? To forma życia konsekrowanego, które dana osoba prowadzi po kilkuletnim okresie przygotowania duchowego i oficjalnym uznaniu jej za pustelnika przez kościół katolicki. Życie pustelnicze ma charakter kontemplacyjny i cechuje się równowagą pracy i głębokiego życia duchowego, zwłaszcza modlitwy. Jego celem jest zjednoczenie z Bogiem oraz osiągnięcie pełnej dojrzałości człowieka na tej specyficznej drodze.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.