Reklama

Trzypoziomowe rondo - tego możemy się spodziewać na skrzyżowaniu ul. Kwiatkowskiego i Powstańców Warszawy w Rzeszowie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa.

Trzypoziomowe rondo - tego możemy się spodziewać na skrzyżowaniu ul. Kwiatkowskiego i Powstańców Warszawy w Rzeszowie - Zdjęcie główne

Przebudowa ma zawierać budowę wiaduktu oraz ronda | foto Grzegorz Bukała/Urząd Miasta Rzeszowa.

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W poniedziałek w Urban Lab odbyły się konsultacje społeczne dotyczące wdrożenia odpowiedniego rozwiązania komunikacyjnego na skrzyżowaniu ulic Kwiatkowskiego/ Powstańców Warszawy/ Podwisłocze. Jest to jedno z najmocniej obciążonych ruchem miejsc w Rzeszowie. Zapadła decyzja o przebudowie.

Inwestycja jest już w fazie peojektowej. Opracowaniem dokumentacji zajmuje się firma Promost Consulting. Spotkanie z mieszkańcami odbyło sie w poniedziałek 20 marca w siedzibie Urban Lab.

Chcę, aby tego typu strategiczne projekty były prezentowane mieszkańcom w fazie projektowej. Zależy mi na tym, aby mieszkańcy poznali założenia inwestycji, mogli zapytać o szczegóły, o proponowane przez projektantów rozwiązania oraz by zgłaszali swoje pomysły

– mówił prezydent Konrad Fijołek.

Jeden z najbardziej newralgicznych punktów w całym mieście

Skrzyżowanie Kwiatkowskiego, Powstańców Warszawy i Podwisłocza jest jednym z najmocniej zakorkowanych punktów na mapie komunikacyjnej Rzeszowa. Rozwiązaniem tego problemu zdaje się być wyłącznie przebudowa tego miejsca. W ciągu al. Powstańców Warszawy, na kierunku wschód zachód, powstać ma wiadukt. Pod nim projektowane jest rondo. Takie rozwiązania są zgodne z analizami ruchu, które przeprowadzili naukowcy z Politechniki Rzeszowskiej.

Trwa projektowanie tego zadania, które przewiduje budowę wiaduktu w ciągu al. Powstańców Warszawy, na kierunku wschód-zachód. Wiadukt, według założeń projektantów, ma mieć długość 230 metrów. Pod nim powstać ma rondo. Z kolei pod rondem mają znaleźć się przejścia dla pieszych oraz przejazdy rowerowe

– dodaje prezydent Rzeszowa.

Będzie wiadukt i rondo

Na początku prac projektowych było kilkanaście koncepcji rozbudowy skrzyżowania. Po kilku miesiącach szczegółowych analiz wypracowaliśmy wariant, który zakłada budowę wiaduktu o długości 230 metrów oraz ronda. Chcąc uniknąć skrzyżowań różnych ruchów, które spowalniają przejazd samochodów, postanowiliśmy przenieść ruch pieszy i rowerowy na poziom -1 –

mówił podczas poniedziałkowego spotkania prof. Tomasz Siwowski, prezes Promost Consulting.

Piesi i rowerzyści korzystaliby z systemu ramp i łagodnych pochylni, aby uniknąc montażu sygnalizacji świetlnej ze względu na upłynnienie ruchu drogowego.

Dzięki takiemu rozwiązaniu uda się stworzyć skrzyżowanie bez sygnalizacji świetlnych, a ruch będzie płynniejszy

– dodał prof. Siwowski.

Wszystkie etapy konsultowane są z MZD w Rzeszowie 

Koncepcja stworzona przez Promost Consulting została skonsultowana z Miejskim Zarządem Dróg w Rzeszowie. W efekcie tych konsultacji powstały kolejne dwa warianty przebudowy skrzyżowania, w których dodano m.in. dodatkowe pasy ruchu. Korzystaliby z nich jadący z od strony Mostu Karpackiego, czyli zapory do ul. Kwiatkowskiego oraz jadący al. Powstańców Warszawy w kierunku ul. Podwisłocze. Warianty różnią się także rondami. Dwa z trzech zaprezentowanych w poniedziałek rozwiązań przewidują rondo turbinowe, jeden rondo dwupasmowe.

Mieszkańcy zadawali dużo pytań

Biorący udział w spotkaniu mieszkańcy pytali m.in. o lokalizację przystanków autobusowych, sposób przeprowadzenia ruchu rowerowego i pieszego pod rondem, budowę ekranów dźwiękochłonnych a także zakres przebudowy ul. Podwisłocze. Wszystkie pytania, sugestie i opinie zostały zaprotokołowane i będą poddane analizie, która pomoże w wyborze ostatecznego wariantu przebudowy skrzyżowania ulic Kwiatkowskiego, Powstańców Warszawy i Podwisłocze. Projekt ma być gotowy do końca roku.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy