reklama
reklama

"Tajemnicze dźwięki" nawiedzają Bieszczady. Turyści bywają z tego powodu zaniepokojeni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Marek Zielonka

"Tajemnicze dźwięki" nawiedzają Bieszczady. Turyści bywają z tego powodu zaniepokojeni - Zdjęcie główne

zdjęcie ilustracyjne | foto Marek Zielonka

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKażdego września w Bieszczadach turyści zgłaszają niepokojące doniesienia o tajemniczych dźwiękach dochodzących z lasów. Czy w regionie dzieje się coś niezwykłego? Jak się okazuje, za tajemnicze odgłosy nie odpowiadają niedźwiedzie ani inne groźne drapieżniki, lecz jelenie, które w tym czasie przeżywają swój okres godowy, czyli tak zwane rykowisko.
reklama

We wrześniu, gdy lato powoli ustępuje miejsca jesieni, a w Bieszczadach utrzymuje się jeszcze przyjemna pogoda, wielu turystów wybiera się w góry, by nacieszyć się malowniczymi krajobrazami. Jednak w tym okresie niektórzy podróżnicy są zaniepokojeni dziwnymi dźwiękami dobiegającymi z lasów. Otrzymujemy często pytania od czytelników, którzy zgłaszają obawy, że w ich pobliżu mogą przebywać dzikie drapieżniki, jak niedźwiedzie. Co roku problem ten powraca, gdy tajemnicze, głośne ryki powodują niepokój wśród odwiedzających. „Czy te odgłosy oznaczają, że niedźwiedzie są w pobliżu?” – pytają zaniepokojeni. Okazuje się, że źródło tych dźwięków jest zupełnie inne i znacznie bardziej prozaiczne.

reklama

Tajemnicze ryki w Bieszczadach? To czas jeleniego rykowiska

Wrzesień to okres, w którym rozpoczyna się jelenie rykowisko – czas godowy tych zwierząt. W Bieszczadach, samce jeleni walczą o względy samic. Rykowisko to spektakularne widowisko, podczas którego samce popisują się donośnymi ryki, prezentując swoje poroże, aby zaimponować partnerkom i odstraszyć konkurentów. Dźwięki, które w nocy i nad ranem mogą wydawać się tajemnicze lub wręcz niepokojące, są w rzeczywistości elementem tego naturalnego rytuału godowego. Samce jeleni ryczą, by zwrócić na siebie uwagę samic oraz zaznaczyć swoją dominację wobec innych samców. Głośne ryki to sposób na komunikację oraz zapowiedź walki o miejsce w hierarchii.

reklama

Jak długo trwa rykowisko?

Rykowisko w Bieszczadach zwykle rozpoczyna się w połowie września i trwa do połowy października. To czas, w którym turyści mogą usłyszeć te potężne dźwięki zarówno w czasie wędrówki, jak i w nocy. Niektórzy mają nawet szansę być świadkami tego imponującego widowiska natury.

Chociaż dla wielu podróżników odgłosy te mogą brzmieć niepokojąco, nie ma powodów do obaw. Jelenie nie stanowią zagrożenia dla turystów, o ile zachowają oni odpowiednią ostrożność i szacunek dla dzikiej przyrody.

reklama

Ostrożność i odpowiedzialność

Podczas rykowiska warto pamiętać o kilku zasadach, które pomogą w bezpiecznym obcowaniu z dziką przyrodą. Po pierwsze, nie wolno zbaczać z wyznaczonych szlaków. Dzika przyroda, zwłaszcza w tak intensywnym okresie, jak czas godów, może być nieprzewidywalna. Jelenie, choć zazwyczaj unikają ludzi, mogą czuć się zagrożone, jeśli zostaną niespodziewanie zaskoczone. Należy unikać też prób zbliżania się do zwierząt, nawet jeśli widok walczących samców może wydawać się fascynujący. Jelenie to zwierzęta o dużej masie i nieprzeciętnej sile. W skrajnych przypadkach, jeżeli zostaną sprowokowane lub poczują się zagrożone, mogą stanowić niebezpieczeństwo. Najlepiej w takich sytuacjach powoli się wycofać, unikając gwałtownych ruchów i nie odwracając się plecami do zwierzęcia.

Fot. Marek Klewiado/Lasy Państwowe

Niepokój turystów. Rok do roku te same obawy

Każdego roku wrześniowe ryki jeleni powodują lawinę pytań od turystów, którzy zastanawiają się, co dokładnie odpowiada za te głośne dźwięki. W wielu przypadkach pojawiają się obawy, że w pobliżu mogą znajdować się niedźwiedzie, które – jak wiadomo – również zamieszkują tereny Bieszczad. W rzeczywistości jednak, to właśnie jelenie odpowiadają za dźwięki, które mogą wydawać się groźne.

Jak co roku, przypominamy turystom, że nie ma powodów do paniki. To czas, w którym należy zachować szczególną ostrożność i rozwagę, ale przy odpowiednim zachowaniu, rykowisko nie stanowi zagrożenia dla odwiedzających Bieszczady.

reklama
Artykuł pochodzi z portalu wbieszczady.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama