Początek tworzenia szopek bożonarodzeniowych datuje się na lata 30. IV w., kiedy cesarzowa Helena, której przypisuje się m.in. ufundowanie Bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem, nakazała w betlejemskiej grocie zbudowanie marmurowego żłóbka – symbolu upamiętniającego narodziny Dzieciątka.
Tradycja wywodzi się z starych odnośnych teatrzyków kukiełkowych oraz ludowych jasełek. Wygląd szopki nie jest jednoznacznie sprecyzowany. Różnią się między sobą wielkością, konstrukcją czy doborem postaci. Szopka bywa wykonywana jako miniatura – jako taka często jest obiektem kolekcjonerskim, a także jako konstrukcja rzeczywistej wielkości.
Szopki także mogą być "żywe", wtedy to do jej stworzenia potrzebne są prawdziwe zwierzęta oraz ludzie, którzy odgrywają swoje role. Pierwszą taką scenę zaaranżował św. Franciszek w 1223 roku w Greccio.
Ciekwostka
Ile ludzi, tyle pomysłów na szopki. A dobry pomysł plus konsekwentne wykonanie prowadzi nieraz do stworzenia dzieła przyciągającego obserwatorów z najdalszych zakątków kraju i świata. Tak się stało w przypadku konstrukcji wykonanej przez włoskiego kolejarza Mario Andreoli. Budowę szopki na zboczu góry rozpoczął w latach sześćdziesiątych, dodając do niej rok w rok coraz to nowe elementy. Obecnie jest to ponad 300 postaci, które oświetla 17 tysięcy lampek choinkowych! Tym oto sposobem, jeśli chodzi o wykorzystaną powierzchnię, to instalacja w Manaroli jest największą szopką bożonarodzeniową na świecie!
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.