Reklama

System Smart TOGA - w jakim celu powstał i w czym pomaga?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

System Smart TOGA - w jakim celu powstał i w czym pomaga? - Zdjęcie główne

foto pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Student pierwszego roku lotnictwa i kosmonautyki na Politechnice Rzeszowskiej pracuje nad systemem, który w przyszłości miałby skrócić drogę startową pasażerskich samolotów. Projekt Smart TOGA na wpłynąć na wzrost bezpieczeństwa samolotu podczas procedury startowej.

System opracowany przez Piotra Bieńkowskiego, studenta Politechniki Rzeszowskiej pozwala na automatyzacje procedury startu samolotów pasażerskich. Koncepcja została już przetestowana na symulatorze. Piotr od czterech lat lata na symulatorach oraz sam je buduje. Pomysł w głowie studenta powstał po jednej z rozmów przeprowadzonych z pilotem z Europy. Opowiadał on wtedy o problemach związanych z wystartowaniem pełnym Boeingiem 737 z małych greckich lotnisk.


Około rok temu, podczas jednego z wielu lotów na symulatorze rozmawiając ze znajomym pilotem w dużej europejskiej firmie poruszył on temat małych greckich lotnisk i ich krótkich, często dziurawych pasów. Gdy pełnym turystów samolotem wjeżdżali na pas mało by brakowało, aby jego długość nie pozwoliła na start. Wtedy też wspomniał on o stosowanej procedurze w takich przypadkach, a ja postanowiłem ją zautomatyzować i udoskonalić

– mówi Piotr Bieńkowski 


W jakim celu powstał projekt?


Projekt Smart TOGA ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa samolotu przy starcie skracając jego drogę. Dzięki temu można będzie wyeliminować prawdopodobieństwo wystąpienia tzw. błędu ludzkiego. Rozwiązanie zaproponowane przez Piotra Bieńkowskiego zwiększa także dokładność ustawień niektórych parametrów. 
Lotnictwem zainteresowałem się pod koniec gimnazjum, kiedy kupiłem swój pierwszy symulator, zacząłem wtedy zgłębiać wiedzę lotniczą z rożnych źródeł. Planuje kontynuować studia lotnicze, oczywiście rozwijając projekt

– dodaje Piotr


Gdzie został zaprezentowany?


Projekt został zaprezentowany podczas uroczystej inauguracji nowego budynku PCL ProtoLab przy ul. Lenartowicza 6 w Rzeszowie. Jest to około 400 m2 powierzchni wyposażonej w pracownie z których korzystają podkarpaccy studenci, uczniowie i inwestorzy. Przestrzenie ProtoLabu są otwarte od poniedziałku do piątku w godzinach od 9.00 do 21.00.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy