Reklama

Susza i upały niebezpieczne dla lasów. Jakie mogą być skutki długotrwałej suszy dla ekosystemu?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Susza i upały niebezpieczne dla lasów. Jakie mogą być skutki długotrwałej suszy dla ekosystemu? - Zdjęcie główne

Susza i upały niebezpieczne dla lasów | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Naukowcy podkreślają, że skutki długotrwałej suszy mogą być widoczne dopiero po kilku latach. W całym kraju panują upały i rosną zagrożenia pożarowe. Ekolodzy wzywają lasy państwowe do zaprzestania wycinki w czasie upałów. Przyglądamy się sytuacji w Lasach Państwowych.

Okresowy zakaz wstępu do lasów - to może nas czekać z powodu długotrwałej suszy, jaka aktualnie panuje w lasach naszego kraju. 

Najbardziej widocznym efektem suszy w lasach są - jak wskazał profesor Wojciech Pusz - pożary, które prowadzą do zniszczeń w drzewostanie i roślinności, śmierci organizmów glebowych, zwierząt, a także zniszczeń siedlisk wielu gatunków, w tym tych rzadkich i chronionych.

Kolejne dni z upałem jeszcze bardziej zwiększają nie tylko posuchę w lasach, ale także zagrożenie pożarowe. Naukowiec wskazał, że efekty długotrwałej suszy mogą być widoczne dopiero po kilku latach. Jak wyjaśnił, susza osłabia pobieranie przez rośliny składników pokarmowych z gleby, co w konsekwencji przyczynia się do obniżenia ich kondycji i odporności i prowadzi do rozwoju naturalnych wrogów drzew - owadów i grzybów.

Statystyka pożarowa

Do 16 maja 2022 roku strażacy odnotowali aż 3026 pożarów w lasach. Niestety w wyniku pożarów trzy osoby straciły życie, a osiem odniosło obrażenia. To ponad trzykrotnie więcej pożarów w lasach niż w analogicznym czasie 2021 roku, kiedy strażacy odnotowali 913 pożarów na terenach leśnych. W 2022 roku najwięcej pożarów lasów odnotowano w województwie mazowieckim 697, łódzkim 272, wielkopolskim 256, świętokrzyskim 222 oraz lubuskim 219.

Sucha i słoneczna pogoda powoduje duże zagrożenie pożarowe w lasach, tylko w maju 2022 roku strażacy odnotowali 973 pożary lasów. W ostatnich dniach dochodziło w Polsce od 50 do 80 pożarów na terenach leśnych. Przez ostatnie siedem dni od 9 do 16 maja w Polsce doszło do 502 pożarów w lasach. - informuje portal strazacki.pl 

W związku z wysokimi temperaturami Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej informuje o "ekstremalnym zagrożeniu pożarowym".

 Całe północne Podkarpacie to miejsce suszy hydrologicznej. Tylko przez dwa dni (od 25 do 27 czerwca) w pobliżu Tarnobrzega poziom wody w Wiśle spadł ze 123 cm do 119 cm. W Sandomierzu z 72 do 61 cm! Do historycznych rekordów na "królowej polskich rzek" jest coraz bliżej. Najniższy stan wody w historii zanotowano w Warszawie w sierpniu 2015 roku. Stan wody wynosił zaledwie 40 cm, a przepływ wody wyliczony z krzywej przepływu 167 m3/s. - pisaliśmy na korso24.pl TUTAJ 

Łatwo o pożar

W lasach panuje susza, a przy takich warunkach do wybuchu pożaru lasu wystarczy jedna iskra lub kawałek szkła. Leśnicy i strażacy apelują, aby każdy pożar zgłaszać odpowiednim służbom. Wzywają także, by w lesie nie palić ognisk.

21 lipca w Nawsiu Brzosteckim (woj. podkarpackie) całkowicie spłonął Bizon. Maszyna pracowała w polu, gdy pojawiły się płomienie. Zanim na miejsce dojechały strażackie zastępy, kombajn cały objęty był płomieniami. Kombajnista mógł jedynie się biernie przyglądać, jak całą maszynę pożerają płomienie. - pisze tygodnik rolniczy. 

Jak co roku w czasie żniw w pożarach spaleniu ulegają często te maszyny rolnicze, które doprowadziły do powstania zagrożenie. Nawet jedna iskra z komory silnika, czy z mechanizmu sprzętu rolniczego wystarczy, żeby płomienie pojawiły się na polu i objęły maszynę rolniczą.

Sytuacja na świecie 

Upały nie odpuszczają w Portugalii oraz Hiszpanii. Ponad trzy tysiące strażaków uczestniczy w akcji gaszenia pożarów w Portugalii. Jak podają tamtejsze służby, 29 osób, w tym 12 strażaków, zostało rannych. Kraj jest w stanie pogotowia, a temperatury w niektórych rejonach przekraczają 40 stopni Celsjusza. Pożary spowodowały, że Lizbona zaostrzyła już istniejący stan alarmowy. Rząd Portugalii ogłosił stan podwyższonego alarmu do piątku tego tygodnia. Wprowadzono zakaz wstępu do lasów uznanych za szczególnie zagrożone pożarami, zakazał używania ciężkich maszyn rolniczych oraz fajerwerków.  

W Hiszpanii, pożar na południowym zachodzie skłonił władze do ewakuacji kilkudziesięciu osób. Ponad stu strażaków wspieranych przez helikoptery i samoloty rozmieszczono w pobliżu wioski El Ronquillo w Andaluzji. Zdaniem Unii Europejskiej, to zmiany klimatyczne stawiają kontynent przed jednym z najcięższych lat klęsk żywiołowych, takich jak susze i pożary. - piszę portal Echo Dnia. 

Pogoda na nadchodzące dni 

Po fali upałów front przyniesie deszcz, grad i silny wiatr. Burze zapowiadane są na zachodzie naszego kraju, przez falę, która przyjdzie do nas z Niemiec. 

Tak prezentuje się mapa burzowa w Polsce na stan 25 lipca do 6:00 26 lipca.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy