reklama
reklama

Stary Cmentarz w Rzeszowie nadal potrzebuje wsparcia. W czasie święta zmarłych przeprowadzono kwestę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Bartosz Leja

Stary Cmentarz w Rzeszowie nadal potrzebuje wsparcia. W czasie święta zmarłych przeprowadzono kwestę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
40
zdjęć

Stary Cmentarz w Rzeszowie | foto Bartosz Leja

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościStary Cmentarz w Rzeszowie to najstarsza zachowana nekropolia w stolicy Podkarpacia. 31 października oraz w dniu Wszystkich Świętych odbyła się tam kwesta na ratowanie zabytkowych nagrobków znajdujących się przy ul. Targowej.
reklama

Cmentarz ten założono już w 1792 roku na granicy ówczesnego miasta i jednocześnie na terenie wcześniejszej nekropolii znajdującej się w tym samym miejscu. Według oficjalnych danych, miejsce pochówku było oficjalnie używane do 1910 roku, choć wiadomo także o pogrzebach podczas II wojny światowej, a nawet po niej. W 1968 roku uznano ten obiekt za zabytkowy, jednak przez wiele powojennych lat niszczał.

Obecnie corocznie na starym rzeszowskim cmentarzu przeprowadzane są prace konserwatorskie, choć jest to mocno ograniczone ze względu na brak wystarczających środków finansowych. Dlatego corocznie w okresie święta zmarłych odbywają się kwesty, które mają na celu zgromadzenie pieniędzy na zachowanie zabytkowej nekropolii. Organizuje je Stowarzyszenie Opieki Nad Starym Cmentarzem w Rzeszowie im. Włodzimierza Kozło.

Także i w tym roku w dniu Wszystkich Świętych (1 listopada), a także w dniu poprzedzającym tę uroczystość (31 października), wolontariusze już po raz dwudziesty pierwszy zbierali w bramie cmentarza fundusze na prace konserwatorskie związane ze Starym Cmentarzem. Zbiórkę na ten cel przeprowadzono w dniu Wszystkich Świętych także na rzeszowskich cmentarzach Pobitno i Wilkowyja.

Nawet w obecnej formie miejsce to charakteryzuje się wyjątkowym klimatem. Znajdziemy tam bardzo różnorodne nagrobki, które zachwycają formą i kształtem. Możemy tu spotkać murowane grobowce, obeliski, kapliczki, kolumny i figury. Znajdziemy tu dzieła epoki klasycyzmu, romantyzmu czy neogotyku.

Na starym cmentarzu pochowani są m.in.: burmistrz Rzeszowa Adam Geisler (zmarły w 1870 roku), lekarz i filantrop Jan Towarnicki (zm. 1865 r.), pisarz i porucznik powstania styczniowego Henryk Stroka (zm. 1896 r.), kolejni burmistrzowie Rzeszowa Wojciech Kalinowski (zm. 1895 r.) i Wiktor Zbyszewski (zm. 1896 r.), a także wielu powstańców z powstania styczniowego i listopadowego. Na cmentarzu znajduje się również wzniesiony w 1886 roku pomnik na cześć powstańców styczniowych oraz Grób Ofiar II Wojny Światowej, który powstał w latach 2003 - 2004.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama