Reklama

Smog w Rzeszowie. Jakie są dane dotyczące jakości powietrza w mieście?

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pexels

Smog w Rzeszowie. Jakie są dane dotyczące jakości powietrza w mieście? - Zdjęcie główne

Sprawdzamy aktualny stan zanieczyszczenia powietrza PM10 i PM2.5 w stolicy Podkarpacia | foto Pexels

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Sprawdzamy aktualny stan zanieczyszczenia powietrza PM10 i PM2.5 w stolicy Podkarpacia. Stan na 27.11.2022. Sezon grzewczy w pełni, co za tym jakość powietrza się pogarsza. Pomiary jakości powietrza dadzą nam odpowiedź, czy w Rzeszowie jest smog.

PM 2,5 to pyły zawieszone, których średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. To właśnie one trafiają do krwiobiegu i mogą powodować szereg poważnych schorzeń. PM10 to pyły, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów – ich negatywne oddziaływanie najszybciej widoczne jest w postaci podrażnienia dróg oddechowych.

PM10 i PM2,5

Pył zawieszony PM10 jest mieszaniną cząstek stałych i kropelek cieczy o średnicy nie przekraczającej 10 mikrometrów, które utrzymują się w powietrzu.

Normy stężenia pyłu PM10 wynoszą 50 µg/m, norma średniego rocznego stężenia pyłu PM10 to 20 µg/m zaś norma średniego 24-godz. stężenia pyłu PM2,5: 25 µg/m. Dopuszczalne średnioroczne stężenie pyłów PM 2.5 to 10 μg/m3. Z kolei w ciągu doby nie może ono przekroczyć 25 μg/m.

Czy pył zawieszony jest groźny? - Zanieczyszczenia atmosfery pyłem zawieszonym nasilają arytmie serca, zarówno w postaci migotania przedsionków, jak i szczególnie groźnej arytmii komorowej, która może się skończyć nagłym zgonem sercowym – powiedział w rozmowie z PAP dr Dąbrowiecki.

Co może zanieczyszczać powietrze w domu? Jest wiele źródeł zanieczyszczenia powietrza w mieszkaniu. Najczęściej są to nadmiar dwutlenku węgla i pary wodnej oraz niedobór tlenu będące wynikiem choćby oddychania ludzi i zwierząt (metabolizmu). Powstają także podczas gotowania, prania, mycia się oraz działania palenisk.

Smog jest niczym innym jak zanieczyszczeniem powietrza. Smog jest w rzeczywistości mieszaniną powstała w wyniku zanieczyszczeń powietrza wynikających z naszej działalności i niekorzystnych zjawisk atmosferycznych (przede wszystkim mgły).

Aktualny stan zanieczyszczenia powietrza w Rzeszowie

W tym momencie na Podkarpaciu jakość powietrza jest umiarkowana. Najgorsze powietrze aktualnie znajduje się w województwie łódzkim (zła jakość), najlepsze - w zachodniopomorskim m.in. w Szczecinie (dobra jakość). 

Stężenie PM2.5 i PM10 w Rzeszowie wynosi: PM2.5: 36.66 ug/m3, 147%. PM10 51.05 ug/m3, 102%.

źródło: pogoda.onet.pl

Kiedy jest smog? 

Aby zweryfikować bieżącą jakość powietrza, korzystamy z otwartych danych dostarczanych przez system Sensor.Community oraz GIOS. Dane pochodzące z czujników znajdujących się w rejonie, dla którego przygotowujemy raport, uśredniamy w przedziale ostatnich 15 minut i publikujemy w przystępnej formie. Dla uproszczenia za górną normę PM2.5 przyjęliśmy 25µg/m³, dla PM10 40µg/m³.

Smog to unosząca się nad miastem „chmura” szkodliwych związków chemicznych, pyłów i mgły. Powstaje na skutek zanieczyszczenia powietrza oraz niekorzystnych zjawisk naturalnych: znacznego zamglenia i bezwietrznej pogody. Szkodliwe cząstki nie unoszą się do góry i wiszą nad ziemią, wyglądając jak mgła.

Ze smogiem możemy mieć do czynienia w zasadzie od początku jesieni, najczęściej podwyższone stężenia zanieczyszczeń obserwuje się już w październiku czy listopadzie, kiedy spada temperatura powietrza i wzrasta emisja pochodząca z indywidualnego ogrzewania budynków.

Sprzyja mu wysokie ciśnienie, brak wiatru i różnica temperatur, zwłaszcza rzadkie zjawisko, kiedy przy ziemi jest mróz, a im wyżej tym robi się cieplej. Oczywiście duży wpływ ma także ukształtowanie terenu. Położenie miejscowości w kotlinie lub niecce oraz gęsta zabudowa znacznie zwiększają ryzyko wystąpienia smogu.

Smog to przede wszystkim konsekwencja tzw. niskiej emisji, która wynika głównie ze spalania opału w piecach, kominkach i podobnych paleniskach. Na wsiach wykorzystywany jest opał niskiej jakości, a także śmieci i tworzywa sztuczne, co tylko pogłębia problem zanieczyszczonego powietrza na terenach wiejskich. Ze składu smogu mamy szansę poczuć tlenki siarki i azotu, bo pozostałe substancje chemiczne są dla nas zapachowo obojętne.

Na 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Europie aż 36 znajduje się w Polsce. Miejsca 3-6 zajmują kolejno Opoczno, Żywiec, Rybnik i Pszczyna, natomiast miejsca 8-10: Kraków, Nowa Ruda i Nowy Sącz. Pozostałe pozycje z pierwszej dziesiątki zajmuje Bułgaria. Smog jako nienaturalne zjawisko atmosferyczne wywiera niezwykle szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy