Warto podkreślić, że aktualnie istnieje zakaz fotografowania samego terenu lotniska w Jasionce, co ma związek z obecnością wojsk Paktu Północnoatlantyckiego (NATO) w tym miejscu. Wcześniej jednak spotterzy fotografujący samoloty regularnie znajdowali się tuż za ogrodzeniem lotniska, aby złapać najbardziej spektakularne ujęcia. Także teraz takich osób nie brakuje.
Czasami widzimy tutaj osoby, które telefonami lub aparatami starają się złapać samoloty. Dla nas i miejscowych to już jednak codzienność, że te samoloty przelatują. Po prostu czasem robi się głośniej
- mówi nam jedna z ekspedientek miejscowej Biedronki.
W samym Rzeszowie i okolicach funkcjonuje grupa EPRZ Spotters, której członkowie są pasjonatami lotnictwa cywilnego i wojskowego. Na ich profilu na Facebooku możemy zobaczyć wiele ciekawych zdjęć statków powietrznych, które pojawiają się na podkarpackim niebie. Jak się jednak okazuje, policja faktycznie monitoruje parking przy sklepie, sprawdzając czy obserwatorzy wykonują tam fotografie samolotów.
Szkoda, że jak się stanie i ogląda to przyjeżdża policja i pyta się po co się stoi. I kółeczka robią co chwila czy na pewno zdjęć nie robisz
- napisała pani Karolina na Facebooku.
Częste starty i lądowania samolotów zapewne nie wzbudzają już takiego entuzjazmu wśród okolicznych mieszkańców. Dla fanów lotnictwa gratką jest jednak zobaczyć lub sfotografować statki powietrzne przelatujące na stosunkowo niedużej wysokości tuż nad miejscową Biedronką.
Lotnisko w Jasionce funkcjonuje już od 1941 roku, jednak dopiero w ciągu ostatnich trzech dekad jego znaczenie dla Podkarpacia znacznie wzrosło. Od 1 lipca 2013 roku lotniskiem zarządza spółka Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka”, w której udziały mają województwo podkarpackie oraz Przedsiębiorstwo Państwowe Porty „Lotnicze” (PPL).
Tylko w 2022 roku lotnisko w Jasionce obsłużyło ponad 731 tys. pasażerów. Sam port znajduje się zaledwie 14 kilometrów od centrum Rzeszowa, a w jego pobliżu przebiegają: droga krajowa nr 9, autostrada A4 oraz droga ekspresowa S19. Pasażerowie mają dość komfortowy dojazd z Rzeszowa do Jasionki, ponieważ między miastem, a portem lotniczym kursują autobusy MPK, a niedawno powstało też bezpośrednie połączenie kolejowe.
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainę (w lutym 2022 roku), port lotniczy w Jasionce stał się kluczowym węzłem komunikacyjnym pod kątem dostarczania międzynarodowej pomocy wojskowej Ukrainie. Było to spowodowane zamknięciem przestrzeni powietrznej u naszych wschodnich sąsiadów. Ponadto od marca 2022 roku na terenie lotniska ulokowano amerykańskiej rakiety przeciwlotnicze, które stanowią ochronę tego miejsca.
Ponadto od czasu wybuchu wojny, lotnisko zaczęło odgrywać bardzo istotną rolę podczas wizyt na wysokim szczeblu międzynarodowym. W Jasionce lądował m.in. samolot Air Force One z prezydentem USA Joe Bidenem, który spotkał się wówczas z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Dodajmy, że kilkukrotnie wylądował tutaj największy samolot świata An-225 Mrija (który w 2022 roku został zniszczony podczas działań wojennych na Ukrainie).
Zobaczcie moment podchodzenia do lądowania największego samolotu świata An-225 Mrija w Jasionce:
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.