W dobie rosnącej popularności e-booków i audiobooków, kiedy to tradycyjne książki papierowe coraz częściej są wypierane przez elektroniczne formy czytania, rodzi się pytanie, czy biblioteki wciąż cieszą się zainteresowaniem mieszkańców.
Coraz więcej osób wybiera wygodę korzystania z audiobooków lub lektur w formie elektronicznej, co mogłoby sugerować spadek liczby odwiedzin w tradycyjnych bibliotekach.
Mieszkańcy przychodzą jak najbardziej. Mamy całkiem sporo stałych bywalców. Dodatkowo oprócz książek, jest możliwość wypożyczenia także filmów. Posiadamy również audiobooki, które cieszą się dużą popularnością
- informuje nas pracownik jednej z filii Biblioteki Miejskiej.
Biblioteki na terenie Rzeszowa przekazują również, że dużo mieszkańców przychodzi do placówek, aby popracować na laptopie, uczniowie, by napisać wypracowanie. Placówki wykorzystywane są też często do organizacji imprez kulturowych, na przykład premiera książki czy wieczór poetycki.
Biblioteki miejskie posiadają nie tylko książki, ale także różne czasopisma specjalistyczne, czy wydania gazety informacyjnych.
Biblioteki to także miejsca do spokojnej nauki. Foto. Maciej Prokop.
Biblioteki uczelniane
Na terenie Rzeszowa znajdują się 2 biblioteki akademickie: Uniwersytetu Rzeszowskiego i Politechniki Rzeszowskiej.
Obydwie w swoich zbiorach posiadają kilkanaście tysięcy książek. Czy studenci chętnie je odwiedzają i wypożyczają?
Jeśli chodzi o wypożyczanie książek, to coraz mniej studentów to robi. Obserwuje rosnący trend, gdzie studenci korzystają z wydań książek w formie PDF
- informuje nas pracownik Biblioteki Uniwersytetu Rzeszowskiego, pani Joanna.
Musimy pamiętać jednak, że tak naprawdę biblioteka akademicka to miejsce poświęcone nauce, miejsce, gdzie studenci mogą spokojnie pouczyć się, czy popisać na przykład pracę dyplomową.
Na pewno można zaobserwować tendencję spadkową, jeśli chodzi o korzystanie z bibliotek akademickich, czy bibliotek w ogóle.
Należy zaznaczyć fakt, że kilkanaście lat temu Internet, formy PDF, nie były taka rozwinięte jak dzisiaj, co często wymuszało na ludziach pójście do biblioteki w celu odszukania informacji. Dzisiaj, w dobie wszechobecnej informatyzacji, wszelka wiedza świata jest na wyciągnięcie naszej ręki.
Czy może to być powód, że rzeszowscy bibliotekarze stracą pracę?
Należy pamiętać, że biblioteka to oczywiście książki, ale również wszelka administracja, kilka czytelni, zbiory elektroniczne i sam w sobie rozwój dyscypliny naukowej jaką jest bibliotekoznawstwo
- przekazuje nam pani Joanna.
Rozwój Internetu myślę, że nie spowoduje jakiejś znaczącej rewolucji, że tak powiem w świecie bibliotekarzy. Książki były i będą wśród nas. Nawet jeśli w wersji elektronicznej, to w dalszym ciągu ktoś musi zarządzać tymi zbiorami, opisywać je oraz kategoryzować
- mówi dalej pani Joanna.
Biblioteki, czy to akademickiej, czy miejskie pozostaną integralną częścią społeczności, łącząc tradycję z nowoczesnością i dostosowując się do zmieniających się potrzeb użytkowników. Książki, niezależnie od formy, wciąż będą obecne w naszym życiu, a rzeszowscy bibliotekarze z pewnością znajdą sposoby, aby sprostać wyzwaniom przyszłości.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.