Reklama

Rzeszów zamiast w zieleń inwestuje w murale antysmogowe? [ZDJECIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podobno jeden mural antysmogowy jest w stanie dorównać aż 140 drzewom, jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza. W Rzeszowie znajdują się już trzy takie murale. Jeden na ulicy Lenartowicza 3, drugi zaś przy al. Rejtana a ostatni zdobi ścianę Szkoły Podstawowej nr 11 w Rzeszowie.

Mural Deloitte przy al. Rejtana

Firma Deloitte CE BSC Rzeszów w listopadzie bieżącego roku postanowiło namalować kolejny rzeszowski antysmogowy mural. Powstał on na jednym z bloków przy ulicy Rejtana, ze względu na dużą ilość zanieczyszczeń w tamtym obszarze. Do stworzenia eko-muralu wykorzystano spacjalną farbę KNOxOUT. 

Mural wykonany na Szkole Podstawowej nr 11

Był to pierwszy taki mural w Rzeszowie. Powstał we wrześniu 2021 roku na ścianie budynku szkoły podstawowej.Mural zaprojektowała Aleksandra Dankiewicz, uczennica ósmej klasy Szkoły Podstawowej nr 11. Został wykonany farbami fotokatalicznymi, czyli pochłaniającymi zanieczyszczenia i neutralizującymi je.

Mural Sii

Mural, którego zadaniem jest oczyszczanie powietrza powstał na ścianie przy ulicy Lenartowicza 3 w 2021 roku. Jest dokładnie na ganicy skrzyzowania się dwóch ulic (Lenartowicza i Kilara).To jedno z najbardziej zakorkowanych miejsc w centrum Rzeszowa, kierowcy w godzinach szczytu stoją tu w ogromnych korkach. Wybór miejsca na ekologiczny mural nie był więc przypadkowy.

Mural będzie zabierał spaliny, które się tutaj wydobywają – mówi Tomasz Eberbach, dyrektor regionalny oddziału Sii Polska. Mural ma 140 m kw., przedstawia trzech pracowników firmy Sii: Remka, Katarzynę i Kamila. – To są prawdziwi nasi pracownicy, żadni modele

– zapewnia Tomasz Eberbach. 

W jaki sposób ściana ma zatrzymywać spaliny, oczyszczając przy tym powietrze? Magia tkwi w specjalnej farbie, którą został wykonany. Farba składa się z nanocząsteczek dwutlenku tytanu, które pochłaniają przez całą dobę dwutlenek azotu. Metr kwadratowy malowidła daje takie samie właściwości jak jedno duże drzewo. Jednak od jakiegoś czasu ściana przy ulcicy Lenartowicza "świeci pustkami" nie zdobi jej już spacjalna farba. Przyczyna uzunięcia muralu nie jest jeszcze znana.

Tego typu malowidła, które oprócz walorów estetycznych posiadają także te ekologiczne można zauważyć w wielu miastach europejskich takich jak Rzym, Londyn a także Rzeszów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy