reklama
reklama

Rzeszów walczy z korkami. Czy miasto ma sposób na zatłoczone ulice?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Czytelnik Rzeszów24info

Rzeszów walczy z korkami. Czy miasto ma sposób na zatłoczone ulice? - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
7
zdjęć

Korki w Rzeszowie | foto Czytelnik Rzeszów24info

reklama
Udostępnij na:
Facebook
WiadomościKorki w Rzeszowie to zmora, która coraz częściej daje się we znaki kierowcom, niezależnie od pory dnia. Zatory na głównych ulicach stały się codziennością, a płynność ruchu pozostawia wiele do życzenia. Miasto jednak nie zamierza pozostawać obojętne wobec problemu – prezentuje ambitny plan zrównoważonej mobilności miejskiej, który ma usprawnić komunikację i ułatwić życie mieszkańcom. Czy to początek końca korków w Rzeszowie?
reklama

Korki w Rzeszowie to codzienność, z którą borykają się kierowcy niemal o każdej porze dnia. Zatory na głównych arteriach miasta stają się coraz większym problemem, utrudniając zarówno dojazdy do pracy, jak i poruszanie się po centrum. Aby poprawić płynność ruchu i zredukować korki, Rzeszów zaprezentował plan zrównoważonej mobilności miejskiej. Nowa strategia ma na celu usprawnienie komunikacji i poprawę jakości życia mieszkańców, odpowiadając na rosnące potrzeby dynamicznie rozwijającego się miasta.

reklama

Plan zrównoważonej mobilności miejskiej

Efektywnie działający system transportowy to coś więcej niż tylko budowa nowych dróg – obejmuje również równe i wygodne chodniki, ścieżki rowerowe, estetyczne przystanki z czytelnymi rozkładami jazdy oraz przejrzystą informację na temat taryf biletowych. Taki system musi być bezpieczny, łatwo dostępny dla wszystkich użytkowników i uwzględniać potrzeby każdej grupy społecznej oraz wiekowej, zapewniając im równe możliwości korzystania z transportu.

reklama

Aby osiągnąć te cele, konieczne jest stworzenie Planu Zrównoważonej Mobilności Miejskiej (SUMP – Sustainable Urban Mobility Plan). Jest to strategiczny dokument, który obejmuje szerokie spektrum zagadnień związanych z transportem i mobilnością w obszarach miejskich.

Założenia SUMP mają pomóc w sprawnym i efektywnym zarządzaniu gminnych systemów transportowych poprzez wskazanie kierunków działań i celów, które należy osiągnąć w długofalowej perspektywie

- informuje Biuro Rozwoju Miasta Rzeszowa.

Więcej miejsc parkingowych i miejsca Kiss&Ride

Stworzenie skutecznej strategii zarządzania systemem parkowania wymaga wprowadzenia rozwiązań, które usprawnią organizację postoju pojazdów w miastach. Jednym z najważniejszych działań jest ustanowienie stref płatnego parkowania w centralnych rejonach miast i miejscowości. Dzięki wprowadzeniu opłat za parkowanie możliwe jest zwiększenie rotacji pojazdów, co znacząco ułatwia kierowcom znalezienie wolnego miejsca bliżej docelowej lokalizacji.

reklama

Istotnym uzupełnieniem takiego systemu są odpowiednio oznaczone, darmowe miejsca typu K&R (Kiss&Ride – „Pocałuj i Jedź”), które pozwalają na szybkie podwiezienie pasażera bez konieczności szukania długoterminowego miejsca parkingowego. Tego rodzaju rozwiązania pomagają zoptymalizować przepływ pojazdów i poprawiają wygodę użytkowników.

Racjonalne, przemyślane kreowanie polityki parkingowej jest kluczem do właściwego funkcjonowania obszarów zurbanizowanych

- informuje BRMR.

Ważnym rozwiązaniem są parkingi typu Park&Go („Parkuj i Idź”), które pełnią funkcję bezpłatnych parkingów buforowych, zwykle zlokalizowanych na obrzeżach stref płatnego parkowania. Dzięki nim kierowcy mogą zostawić samochód nieco dalej od centrum i uniknąć opłat oraz problemów z szukaniem miejsca w zatłoczonych rejonach miasta. Takie rozwiązanie skutecznie ogranicza ruch pojazdów w śródmieściu, jednocześnie wspierając płynność komunikacji.

reklama

 

 
 

 

 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Rzeszów24.info | codziennie nowe informacje Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama