Reklama

Rzeszów Południe-Babica. Tak wygląda miejsce, w którym tunel wydrąży Karpatka. Zobacz film z lotu ptaka [WIDEO]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Promost Consulting

Rzeszów Południe-Babica. Tak wygląda miejsce, w którym tunel wydrąży Karpatka. Zobacz film z lotu ptaka [WIDEO] - Zdjęcie główne

Trwa budowa szlaku drogowego Via Carpatia, odc. S19 Rzeszów Południe - Babica | foto Promost Consulting

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Trwa budowa szlaku drogowego Via Carpatia, odc. S19 Rzeszów Południe - Babica. – Realizacja szlaku Via Carpatia napawa optymizmem. Jesteśmy pod wrażeniem rozmachu, z jakim Polska realizuje tę inicjatywę - powiedział Young Tae Kim, Sekretarz Generalny Międzynarodowego Forum Transportu. Prace budowlane na odcinku S19 Rzeszów Południe - Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Zobacz film z lotu ptaka z miejsca, w którym powstanie tunel.

Prace budowlane na odcinku S19 Rzeszów Południe - Babica rozpoczęły się w kwietniu 2022 r. Odhumusowano, czyli usunięto próchnicę z gleby już niemal na całym plac budowy. Prowadzone są roboty ziemne i prace przy obiektach inżynierskich. Rozpoczął się montaż „Karpatki”, czyli maszyny, która w III kwartale br. rozpocznie drążenie tunelu o długości 2,3 km. 

Karpatka wydrąży ponad dwukilometrowy tunel

W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica (węzeł typu trąbka) zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988.

- Zakres prac obejmuje także budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ponad 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19. W ramach umowy wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem.

- informuje Joanna Rarus, rzecznik GDDKiA Rzeszów.

W marcu 2022 r. rozpoczęła się budowa ponad 10-kilometrowego odcinek drogi ekspresowej S19 między Rzeszowem a Babicą. Tunel o długości 2255 m składał się będzie z dwóch naw, które zostaną połączone 15 przejściami poprzecznymi oraz dodatkowym przejazdem awaryjnym. Każda z naw będzie miała po dwa pasy ruchu oraz dodatkowy pas awaryjny. Tunel wydrązy Karpatka, czyli Tunnel Boring Machine. 

Co czeka plac budowy po przerwie zimowej?

Po zakończeniu przerwy zimowej wykonawca kontynuował będzie prace na placu budowy. Duży nacisk zostanie położony na rozpoczęcie wiercenia tunelu, tj. montaż maszyny TBM od strony portalu południowego w Babicy.

- Wykonawca planuje wykonywanie obudowy tunelu w hali prefabrykacji w ilości 50 tubingów dziennie, czyli pięć pierścieni każdego dnia, co daje 10 m obudowy tunelu. Od strony portalu północnego wykonawca skupi się na przygotowaniu i zabezpieczeniu portalu wraz z osuwiskami oraz wykonaniu zaplecza do nawrotu maszyny TBM. 

- informuje GDDKiA.

Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Wartość kontraktu to 2 230 165 684,48 zł. Zakończenie prac zaplanowano w połowie 2026 roku. 

GDDKiA zaprezentowała aktualny film z budowy:

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy