Reklama

Jak wyglądają postępy na placu budowy? [ZDJECIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na Podkarpaciu trwa obecnie jedna z najbardziej wymagających budów pod względem infrastruktury w całym kraju. Chodzi dokładnie o mierzący 10 kilometrów odcinek drogi ekspresowej S19 (Rzeszów Południe – Babica). Projekt zakłada między innymi wybudowanie ponad dwukilometrowego tunelu oraz estakady, która ma zostać zrealizowana przy użyciu technologii nasuwania podłużnego.

Dzięki budowie S19 ruch tranzytowy zostanie wyprowadzony z miejscowości położonych wzdłuż istniejącej DK19. Obecnie duża liczba pojazdów przejeżdżających przez te miejscowości powoduje znaczną uciążliwość dla mieszkańców - wypadki, hałas oraz spaliny. Nowa trasa skróci także czas przejazdu na osi północ-południe i zwiększy bezpieczeństwo na drodze zarówno dla lokalnych społeczności, jak i dla ruchu tranzytowego. To także element międzynarodowego korytarza transportowego Via Carpatia

– można przeczytać na stronie GDDKiA z oddziałem w Rzeszowie.


Estakada- co to takiego?


Estakada jest to budowa mostowa, która ma na celu przeprowadzenie ruchu komunikacyjnego nad terenem zabudowanym. Mogą występować w formie wiaduktu, ale także wysokiego nasypu. Konstrukcja powstanie dokładnie w miejscowości Racławówka. Przeprowadzać będzie ona drogę ekspresową S19 nad dwiema drogami powiatowymi (1408R oraz 1409R).


Podstawowe parametry obiektu:

  • długość całkowita: 413 m,
  • rozpiętości przęseł jezdni lewej: 42,0 m + 6 × 54,5 m + 42,0 m,
  • rozpiętości przęseł jezdni prawej: 42,0 m + 6 × 54,5 m + 42,0 m,
  • wysokość podpór pośrednich od ok. 6 m do 13 m.


Postępy prac


Będzie składała się z ośmiu przęseł i dziewięciu podpór. Realizowana będzie przy pomocy technologii nasuwania podłużnego przy użyciu dziobów montażowych. Metodę tę stosuje się w szczególności do budowy ciągłych obiektów wieloprzęsłowych sprężonych. 


Inwestycja przewiduje wybudowanie 10-kilometrowego odcinka drogi ekspresowej zawierającej dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Odcinek S19 od węzła Rzeszów Południe do Babicy realizowany jest w systemie Projektuj i buduj. Wykonawcą prac jest konsorcjum firm Mostostal Warszawa i Acciona Construcción. Wartość kontraktu to 2 230 165 684,48 zł brutto. Zakończenie prac zaplanowano w II kwartale 2026 roku.


W ramach inwestycji wybudowany zostanie nowy, ponad 10-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej o przekroju dwujezdniowym, po dwa pasy ruchu w obu kierunkach. Powstanie też węzeł Babica (węzeł typu trąbka) zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania DK19 z DW988. Zakres prac obejmuje także budowę obiektów inżynierskich, w tym tunelu o długości ponad 2 km, sześciu estakad, dwóch wiaduktów nad S19, bezkolizyjnego przejazdu nad linią kolejową w ciągu istniejącej DK19, trzech przejść dla zwierząt i jednego przejazdu pod S19. W ramach umowy wybudowane zostanie również pierwsze w województwie podkarpackim Centrum Zarządzania Tunelem. Inwestycja obejmuje także budowę dwóch Miejsc Obsługi Podróżnych (MOP): MOP kat. II Lutoryż (kierunek Rzeszów i MOP kat. I Lutoryż (kierunek Barwinek), oraz dwa lądowiska dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (na MOP II Lutoryż i przy Centrum Zarządzania Tunelem)

– informuje GDDKiA.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy